czwartek, 25 kwietnia, 2024

Serce jak dzwon

Serce u dorosłego człowieka ma wielkość pięści i pracuje z zegarmistrzowską precyzją. W ciągu minuty uderza średnio od 68 do 74 razy na minutę, zaś w ciągu godziny przepompowuje około 300 litrów krwi.

Choroby serca i układu krążenia są w Polsce najczęstszą przyczyną zgonów. Tak jak przy każdej chorobie trafna i szybka diagnoza powodują skuteczne leczenie. Dlatego każde pobolewanie w klatce piersiowej, niemiarowość uderzeń serca, duszność czy łatwe męczenie się powinny skłonić nas do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

Drugą plagą naszych czasów jest nadciśnienie tętnicze. To cichy zabójca, dlatego tak ważna jest stała i regularna kontrola ciśnienia tętniczego przy każdej wizycie u lekarza. Jeżeli wartość ciśnienia przekroczy 140/90 mm Hg, to jest to sygnał do obserwacji lub wdrożenia leczenia.

Gdy zbyt wysokie ciśnienie utrzymuje się przez dłuższy czas, dochodzi do uszkodzenia ścian naczyń tętniczych. Może to spowodować wylew krwi do mózgu. Nieleczone może doprowadzić do zawału lub udaru.
Kiedyś nadciśnienie stwierdzano główne u ludzi starszych, dziś występuje u ludzi w każdym wieku, bardzo często też dotyka osoby młode. Przyczynami nadciśnienia są styl życia (stres), nieprawidłowa dieta i brak ruchu.

Niewłaściwy wypoczynek, a przede wszystkim niedobór snu są częstymi przyczynami nadciśnienia. Przy nadciśnieniu bardzo ważna jest dieta, która eliminuje lub ogranicza tłuszcze zwierzęce, tłuste mięso, wędliny, wysokotłuszczowe produkty mleczne, słodycze oraz alkohol. Wskazane są za to ryby, oleje roślinne, chude mięso, warzywa i owoce.

Należy zatem pamiętać, że nadciśnienie nie boli, ale jest bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, lecz także dla życia.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości