Na czym polega sprawne zarządzanie dzielnicą i które kierunki nauki mogą pomóc przyszłemu burmistrzowi? To pytania, na które odpowiada wiceburmistrz Pragi-Północ – Dariusz Kacprzak. Akademia Zarządzania i Rozwoju postanowiła przepytać jednego z członków zarządu Pragi-Północ, jak w praktyce wygląda kierowanie dzielnicą.
– Zawód burmistrza to przede wszystkim aktywne działanie wśród społeczności lokalnej. Oczywiście nie robię tego sam, ale przestrzał tej pracy jest bardzo duży – począwszy od twardych inwestycji kubaturowych czy drogowych, po pomoc społeczną i oświatę. Czyli de facto trzeba znać się na wielu rzeczach albo mieć wokół siebie bardzo dobrą kadrę urzędniczą, która wspomaga burmistrza. Burmistrz nie jest od tego, żeby wiedzieć wszystko i żeby na wszystkim się znać – my mamy sprawnie zarządzać urzędem, aparatem urzędniczym i tym, co dzieje się w sferze lokalnej – wyjaśnia Dariusz Kacprzak, zastępca burmistrza dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.
Jaka wiedza pomaga w pełnieniu tej funkcji?
– Na stanowiskach burmistrzów bardzo często spotykamy prawników, bo jako burmistrzowie mamy do czynienia z umowami, z postępowaniami przetargowymi. To są rzeczy, które naprawdę warto wiedzieć, bo to przede wszystkim w tych aspektach burmistrz może popełnić błąd. Cała reszta to ustawianie pewnych planów, pewnej ideologii i sposobu działania – uważa Kacprzak, który sam jest absolwentem m.in. prawa na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie.
Więcej w materiale video: