piątek, 19 kwietnia, 2024

Rzut kamieniem od mostu Gdańskiego powstał edukacyjny pawilon

Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” jest już dostępny dla mieszkańców Pragi-Północ. Na Golędzinowie, przy moście Gdańskim będą odbywać się lekcje o przyrodzie, ekologiczne warsztaty, jak również spacery śladem nadwiślańskich zwierząt i roślin.

Pawilon znajduje się między nabrzeżem Wisły a ulicą Wybrzeże Puckie, tuż obok mostu Gdańskiego. Pisaliśmy o tym tutaj: Polodowcowy budynek nad Wisłą. Obiekt w nietypowym kształcie ma dwie kondygnacje: otwartą przestrzeń na parterze oraz antresolę wystawową. W pełni przeszklony front budynku pozwala na podziwianie okolicznej przyrody bez względu na pogodę. Wokół „Kamienia” jest edukacyjna ścieżka inspirowana ławicami wiślanymi, ławki wykonane z naturalnych materiałów, parking i stojaki rowerowe. Z kolei pobliska łąka nadwiślańska stanie się ogromną salą przyrodniczą.

Inspiracją dla architektów były głazy narzutowe, które można napotkać przy brzegu rzeki. Właśnie dlatego pawilon przypomina wydrążony kamień polodowcowy – niemal identyczny znajduje się kilkadziesiąt kroków od pawilonu, nad Wisłą.

Przestrzeń otwarta na ekologiczne inicjatywy

Oferta pawilonu będzie skierowana do placówek oświatowych, organizacji pozarządowych, lokalnych społeczności, jak również artystów, którzy będą chcieli pokazać tu swoje prace czy organizować spotkania.
Miasto chce wspierać mieszkańców merytorycznie w kwestii ekologii, podpowiadać nauczycielom scenariusze lekcji terenowych, udostępniać pawilon dla sympatyków zieleni oraz osób, które chcą dzielić się wiedzą o ochronie przyrody. Użytkownicy będą mogli wypożyczyć też sprzęt do wycieczek (np. lornetki, lupy), jak i korzystać z materiałów potrzebnych do zajęć, np. gliny czy nasion kwiatów.

– Chcemy, by ta przestrzeń była zawsze dostępna i otwarta na oddolne inicjatywy. Wzdłuż Wisły oraz w samej rzece mamy setki gatunków zwierząt i roślin, które są skarbem miasta. Lekcje przyrody nie muszą być nudną teorią. Tu najmłodsi będą mogli poczuć się jak mali odkrywcy – mówi Renata Kuryłowicz, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Lokalizacja pawilonu umożliwia poznawanie naturalnego bogactwa Wisły w miejscu, gdzie jest ono bogate gatunkowo. Punkt daje nowe możliwości dla oferty edukacyjnej z zakresu popularyzacji wiedzy o ptakach i przyrodzie nadwiślańskiej oraz propagowania idei ochrony obszarów Natura 2000.

Pawilon powstanie jako zwieńczenie wiślanego projektu Life+.

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości