piątek, 14 czerwca, 2024

Dajmy dzieciom siłę! Mural, który zwraca uwagę na problem przemocy wobec dzieci

Udostępnij

Na budynku jednej ze szkół podstawowych na Pradze-Północ został odsłonięty nowy mural. Jego przesłanie jest skierowane do dorosłych. Hasło muralu to „Daj dziecku siłę!”.

Mural powstał na ścianie Szkoły Podstawowej nr 50 przy ul. Jagiellońskiej 7. Jego autorem jest Wojciech Brewka – malarz kolorysta, artysta street art.

Celem muralu jest zwrócenie uwagi dorosłych, że to ich wsparcie buduje poczucie wartości dziecka, daje moc przezwyciężania trudności i wiarę we własne możliwości. Dzieciństwo to najważniejszy okres życia człowieka. Czas, który może być mocnym fundamentem dalszej drogi przez życie, ale też może sprawić, że ta droga będzie bolesna i trudna. Dlatego tak ważne, by rozmawiać o przemocy zarówno słownej, jak i fizycznej, której doświadczają najmłodsi.

Przemoc wobec najmłodszych to temat, o którym musimy mówić głośno

Mural powstał dzięki współpracy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę z Urzędem Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy. – Przemoc wobec najmłodszych to niełatwy temat, o którym musimy głośno mówić i głośno się jemu sprzeciwiać. Rany wyrządzone dzieciom, które są bezbronne, kruche i często nieświadome złych zachowań, zostawiają ślady na całe życie. Zależało nam, żeby wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę dotrzeć do jak największej grupy dzieci i rodziców, by każdy kto mija mury szkoły mógł na chwilę zatrzymać się i zastanowić, jak wiele miłości i bezpieczeństwa daje swojemu dziecku – mówi Ilona Soja-Kozłowska, burmistrz Pragi-Północ.

Zarówno projekt, jak i wykonanie muralu są dziełem Wojciecha Brewki – malarza kolorysty, artysty street art, twórcy wielkopowierzchniowych murali, współwłaściciela galerii officyna art & design. Wiele jego prac wpisuje się w nurt edukacji równościowej i ekologicznej, a sam artysta chętnie wspiera inicjatywy społeczne. Brewka jest autorem m.in. słynnego muralu charytatywnego dla Mai Kwiatkowskiej, chorej na SMA, który wspierał zbiórkę środków na pokrycie bardzo kosztownej terapii genowej dla dziewczynki oraz muralu na ścianie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, którego celem było zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi boryka się transplantologia dziecięca.

Mural na Pradze-Północ, „Daj dziecku siłę!”. Fot. Maciej Krüger

Niedźwiedzica to matka, humbak to ojciec. Jaka jest idea muralu?

W projekcie dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Wojciech Brewka wykorzystał charakterystyczne dla swojej twórczości wizerunki zwierząt, które osadził w społecznym kontekście. Widniejące zwierzęta symbolizują rodziców. Niedźwiedzica to matka.
– Wybrałem ją, bo niedźwiedzie matki słyną ze swojej nadzwyczajnej troskliwości i wśród zwierząt są jednymi z najdłużej wychowujących swoje młode. Humbak to ojciec. Ten gigantyczny ssak jest z jednej strony uosobieniem siły, z drugiej zaś niezwykłej opiekuńczości – udokumentowane są bowiem incydenty chronienia przez humbaki innych zwierząt, np. fok i wielorybów, przed orkami, więc możemy zakładać, że swoje młode też chroni. Jednym słowem oba te gatunki posiadają cechy pożądane z punktu widzenia dzieci – dają im poczucie bezpieczeństwa. Ale zarówno niedźwiedzica, jak i humbak są drapieżnikami, które mogą zrobić innym krzywdę – mówi Wojciech Brewka.

Dzieci widoczne na muralu mają siłę, która pokazana jest w sposób symboliczny, jako siła fizyczna – dodaje artysta. Mural zrealizowany został przez Wojciecha Brewkę pro bono, przy wsparciu Magdaleny Galek i artystki działającej pod pseudonimem Anika 313.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne