czwartek, 26 grudnia, 2024
WiadomościPrzestrzeń miejskaNa Pradze przyszedł czas na młodzież

Na Pradze przyszedł czas na młodzież

Udostępnij

Kilkadziesiąt godzin warsztatów z umiejętności społecznych, kurs nadający uprawnienia do wykonywania zawodu, darmowe wycieczki i wyjazdy, oraz grant na projekt społeczny – wszystko za darmo w Centrum Młodzieżowej Aktywności na warszawskiej Pradze-Północ.

Centrum Młodzieżowej Aktywności Caritas Polska powstało w 2019 r., w ramach projektu Czas na młodzież 2019 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Czym jest Centrum Młodzieżowej Aktywności?

Centrum Młodzieżowej Aktywności (CMA) jest częścią Caritas Polska, miejscem włączania młodzieży i „młodych” dorosłych w aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, kulturalnym czy religijnym. Jest to przestrzeń wspólna, w której młodzi ludzie mogą przyjść bez zaproszenia, zrobić sobie kawę i porozmawiać z pracownikami – animatorem lub coachem Centrum. Placówka oferuje też możliwość zarezerwowania jednej z sal na pracę charytatywną i działania społeczna.

Kto może zaangażować się w pracę Centrum Młodzieżowej Aktywności?

CMA zaprasza głównie osoby w wieku 15-29 lat, które chcą nauczyć się umiejętności interpersonalnych i społecznych. Nie bez znaczenia dla członków Centrum jest podejmowanie działań na rzecz osób potrzebujących, lokalnych społeczności czy ekologii. Wszystkie działania oferowane przez Centrum są bezpłatne, a uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów. Otrzymują za to certyfikaty i zaświadczenia uznawane przez pracodawców na rynku. By działać w Centrum, nie trzeba być uczestnikiem projektu „Czas na młodzież 2019”, nie trzeba należeć również do Kościoła Katolickiego, jednak ważne jest poszanowanie religii chrześcijańskiej.

Organizatorzy nie zamykają się na osoby poniżej 29 roku. Do Centrum Młodzieżowej Aktywności zaproszeni są również seniorzy, którzy chcą poprowadzić warsztaty dla członków społeczności, czy opowiedzieć o rzeczach dla nich istotnych.

Jakie działania zrealizowało Centrum?

Centrum Młodzieżowej Aktywności skupia młodzież od zeszłego roku, pomimo krótkiego czasu, młodzi ludzie zaangażowali się już w działalność charytatywną, społeczną oraz kulturalną.

Od kilku tygodni prowadzony jest projekt wzajemnego uczenia się. Uczestnicy prowadzą zajęcia warsztatowe sami dla siebie, wykorzystywany jest potencjał jednego członka społeczności, by wzmocnić całą grupę. To bardzo cenne doświadczenie, zarówno dla osób prowadzących warsztaty, którzy uczą się wystąpień publicznych, jak i dla uczestników warsztatów, którzy nabywają nowe umiejętności.

Warsztaty z improwizacji w Centrum Młodzieżowej Aktywności

– Jeden z uczestników jest aktorem, przeprowadził dla nas świetne warsztaty z improwizacji, podczas których uczestnicy dowiedzieli się, czym jest wewnętrzny cenzor, jak działać spontanicznie i jak ważne jest podążanie za partnerem scenicznym. Ciekawe warsztaty poprowadziła również dla nas jedna z naszych uczestniczek, która jest psychologiem. Opowiadała o planowaniu czasu i ustalaniu priorytetów, powiedziała czym jest Koło Życia i Matryca Eisenhowera. W najbliższym czasie mamy zaplanowane warsztaty z przeciwdziałania handlowi ludźmi i z podejmowania działań społecznych – mówią przedstawiciele Centrum.

Spotkanie z członkami Wspólnoty Sant’Egidio w Centrum Młodzieżowej Aktywności.

– Do prowadzenia warsztatów zapraszamy również profesjonalistów w swoich dziedzinach. W Światowy Dzień HIV/AISD w Centrum odbyły się warsztaty z prewencji chorób wenerycznych przy współpracy z Komitetem Społecznym ds. HIV/AIDS. W nasze mury zaprosiliśmy również osoby działające na rzecz osób bezdomnych, którzy zorganizowali nam inspirujące spotkanie o bezdomności, a przede wszystkim, pokazywali nam ludzką twarz osób wykluczonych z życia społecznego – dodają przedstawiciele Centrum.

Co więcej, organizowane są wycieczki po Warszawie. Osoby zaangażowane w Centrum Młodzieżowej Aktywności miały okazję wjechać na szczyt wieżowca Złota 44, odwiedzić Filtry Warszawskie, Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, Centrum Pieniądza czy Muzeum Warszawy.

– Ważne jest dla nas również działanie, grupa osób zorganizowała zbiórkę zabawek dla dzieci. W ramach Akcji Miś udało nam się obdarzyć prawie 2 tysiące dzieci uśmiechem. Propagowaliśmy również idee wolontariatu podczas spotkań w szkołach, a obecnie pomagamy przy remoncie mieszkania osobie potrzebującej – przekonują przedstawiciele.

Warsztaty z planowania i zarządzania projektami społecznymi.

Osoby, które zdecydowały bądź zdecydują się na udział w projekcie Czas na młodzież 2019, mogą liczyć na kursy z profesjonalnymi, zewnętrznymi trenerami, grant na projekt społeczny do 1.600 zł, możliwość udziale w kursie kwalifikacyjnym np. instruktora kajakarstwa, czy staż wolontariacki w strukturach Caritas Polska.

Do Centrum Młodzieżowej Aktywności można zgłaszać się ciągle, na pewno znajdzie się przestrzeń na wspólne działania w CMA przy ulicy Kawęczyńskiej 16/40,41,42. Do projektu Czas na młodzież 2019 będzie można zgłosić się za kilka tygodni, kiedy rozpocznie się nową rekrutacja. – Zapraszamy również organizacje pozarządowe, które chcą podjąć z nami działania na rzecz lokalnego środowiska czy ekologii – mówią przedstawiciele Centrum.

Jakub Matla, Animator Centrum Młodzieżowej Aktywności

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.
Reklama

Wiadomości

Reklama

Podobne wiadomości