W sobotę odbędzie się inscenizacja historyczna poświęcona rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Rekonstruktorzy odtworzą praską ulice z czasów niemieckiej okupacji.
Inscenizacja odbędzie się przy ulicy Ząbkowskiej i Markowskiej. Rekonstruktorzy postarają się przedstawić realia panujące w okupowanej Warszawie, będzie też można zapoznać się z bronią i wyposażeniem powstańców, a także niemieckiego wojska.
– Każdy będzie mógł porozmawiać z rekonstruktorami, zadać im pytania czy usłyszeć ciekawe historie z okresu drugiej wojny światowej. Wspólnie zaśpiewamy też piosenki „płynące z barykad” – słyszymy od organizatorów.
Inscenizacja historyczna, program wydarzenia:
- 13.30–14.00 inscenizacja historyczna
- 14.00–15.00 spotkanie z rekonstruktorami, pokaz broni i wyposażenia
Do wspólnego śpiewania zaprasza Dorota Czajkowska i Dariusz Szopa.
Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Warszawie oraz Urząd Dzielnicy Praga Północ.
„Przegląd Praski” sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem.
Powstanie Warszawskie na Pradze. Tło historyczne wydarzeń, których inscenizacje zobaczymy
Opracowanie: Marek Strzeszewski
W przeddzień wybuchu powstania w Warszawie, na Pradze koncentrowały się silne oddziały niemieckie, przygotowujące się do powstrzymania sowieckiej ofensywy na centralnym odcinku frontu wschodniego. Zastępcą dowódcy Grupy Armii „Środek” był feldmarszałek Walther Model, który zadanie odrzucenia sił rosyjskich w tym rejonie powierzył generałowi wojsk pancernych – Nikolausowi von Vormann, dowódcy 9 Armii.
Niemcy byli zaalarmowani niepokojącymi danymi wywiadu, które ostrzegały o mobilizacji Polaków i możliwości wybuchu powstania w Warszawie. Silne patrole Schutzpolizei przemierzały Pragę, a ważne strategicznie obiekty zostały wzmocnione dodatkowymi załogami Wehrmachtu i Luftwaffe (mosty, wiadukty kolejowe, dworce, urzędy i posterunki policji).
Komendantem 4 Rejonu, obejmującego znaczne obszary Nowej Pragi i Michałowa, był ppłk artylerii Henryk Bełdycki ps. „Stefan”. Ogółem podlegało mu ponad 1000 żołnierzy, podzielonych na 6 zgrupowań (kompanii). Jednym z nich – zgrupowaniem 1604, dowodził por. Michał Łazarski ps. „Biebrza”.
Ppłk Żurowski („Andrzej”) oczekiwał na meldunki powstańców z 4 Rejonu na u. Białostockiej 20, w miejscu postoju komendanta 5 Rejonu – mjr piechoty Zygmunta Bobrowskiego ps. „Ludwik II”. Po jakimś czasie przeniósł się wraz z adiutantem ppor. Aleksandrem Bartnikiem ps. „Jastrząb” i łączniczkami na ul. Konopacką 4. Miejsce postoju plutonu łączności ppłk „Stefana” znajdowało się na ul. 11 Listopada, naprzeciwko głównej bramy koszar.
Pierwszego sierpnia ok. godz. 16.30, idąc ulicą Markowską od strony Białostockiej, przy zbiegu z Ząbkowską, kilkunastoosobowy oddział powstańczy, zmierzający prawdopodobnie na miejsce koncentracji, natknął się na silny patrol Schutzpolizei (patrolujący ulice Pragi z siedziby Schutzpolizei na Targowej 15 – AbschnittWacheOst der Schutzpolizei.). Doszło do wymiany strzałów. Poległ por. „Biebrza” i dwóch powstańców, a pięciu odniosło rany. Niemcy mieli jednego zabitego i dwóch rannych.
Po wymianie strzałów, która trwała zapewne kilka do kilkunastu minut, powstańcy wycofali się w kierunku ulicy Białostockiej.