piątek, 13 grudnia, 2024
WiadomościPrzestrzeń miejskaAgencja kosmiczna na Pradze-Północ

Agencja kosmiczna na Pradze-Północ

Udostępnij

Zarząd dzielnicy prowadzi negocjacje z Polską Agencją Kosmiczną, aby ta otworzyła swój oddział na Pradze. To może być kolejna duża inwestycja sektora innowacji w dzielnicy. Na Ząbkowskiej powstaje Google Campus, przy Targowej zaś Centrum Kreatywności. Samorządowcy są zgodni; Praga wychodzi z cienia.

Jedną z propozycji, w którym swój oddział mogłaby mieć Agencja, jest lokal przy ul. Jagiellońskiej 56, na wysokości pl. Hallera. Obecnie, w jednym z pomieszczeń, działa tu Klub Złotego Wieku, wcześniej swoją siedzibę miał Instytut Kresowy. Placówki zostaną przeniesione do Domu Kultury Praga przy ul. Dąbrowszczaków.

Przez ostatnie lata lokal stał pusty, a władze dzielnicy nie były w stanie znaleźć najemcy. Trudno się dziwić, ogromna powierzchnia i potrzeba generalnego remontu skutecznie zniechęcały potencjalnych najemców. Pojawiły się też obawy mieszkańców, że w lokalu powstanie kolejny bank lub supermarket. Te jednak rozwiewa Dariusz Kacprzak wiceburmistrz dzielnicy.

– Od kilku miesięcy prowadzimy rozmowy z przedstawicielami Polskiej Agencji Kosmicznej. Na Pradze swoje siedziby powinny mieć ważne państwowe instytucje. To podnosi nasz prestiż, a dzielnica przyciąga poważnych inwestorów, którzy przyczyniają się do rozwoju Pragi – tłumaczy Kacprzak.

Jak dodaje, równie ważny jest fakt, że umowa z agencją pozwoli na wieloletni najem i utrzymanie w dobrym stanie lokalu, który przez lata generował wyłącznie straty dla budżetu. – Ważny jest także aspekt edukacyjny. W czasie negocjacji podkreślaliśmy, że obecność agencji musi mieć pozytywny wpływ na lokalną społeczność. Mam na myśli otwarte spotkania dla mieszkańców, wspólne obserwacje nocnego nieba, a także szeroką współpracę ze szkołami na Pradze.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA, od: Polish Space Agency) została powołana w 2014 roku. Jej celem jest koordynowanie działań polskiego sektora kosmicznego, promowanie współpracy nauki z biznesem i usuwanie barier w rozwoju polskich technologii wykorzystywanych w przestrzeni kosmicznej.

Do jednych z najważniejszych zadań agencji należy obserwacja satelitarna granic Polski, co pozwala nie tylko zabezpieczyć się na wypadek konfliktów, ale też skutecznie chronić nasz kraj przed klęskami żywiołowymi. Co ciekawe, technologię satelitarne można stosować również w rolnictwie, np. dla prognozowania plonów.
POLSA jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej, dzięki tej współpraca agencja może pozyskiwać środki dla polskich przedsiębiorców na rozwój nowoczesnych technologii.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji
Reklama

Wiadomości

Reklama

Podobne wiadomości