O nas

Przegladpraski.pl to lokalny portal informacyjny na Pradze-Północ. Redakcja publikuje tematy społeczne i samorządowe, opisuje inwestycje prowadzone na terenie Pragi, Targówka i Białołęki, a także zmiany w komunikacji miejskiej. Informuje o remontach, postępach w rewitalizacji dzielnicy, ujawnia też szczegóły pracy polityków i samorządowców.

Przegląd Praski został założony w 2007 r. przez Kamila Ciepieńko, który od 2010 r. sprawuje mandat radnego dzielnicy Praga-Północ. Portal jest dziś najważniejszym źródłem lokalnych informacji na temat warszawskiej Pragi.

W 2007 roku ukazał się też pierwszy numer gazety Przegląd Praski. Nakład gazety wynosi 10 tys. egzemplarzy.

Odpowiedzialność społeczna marki

Przegląd Praski jest patronem medialnym klubu piłkarskiego UKS Błyskawica. Redakcja współpracuje z lokalnymi podmiotami kulturalnymi i samorządowymi, które działają na Pradze-Północ.

W 2013 r. z inicjatywy dziennikarzy i przyjaciół Przeglądu Praskiego została powołana Fundacja Praga Pomaga, której celem, obok działań w obszarze pomocy społecznej, jest krzewienie lokalnego patriotyzmu w oparciu o historię. Założyciele fundacji kierują się też troską o poprawny rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Założyciele i autorzy Przeglądu Praskiego

Wśród założycieli Przeglądu Praskiego są: Danuta Szmit-Zawierucha, autorka licznych książek o Warszawie, wieloletnia redaktorka kwartalnika Kronika Warszawy, felietonistka wznowionej Stolicy oraz Paweł Elsztein, autor książki Moja Praga, dziennikarz i fotograf, człowiek, który całe swoje życie poświęcił dokumentowaniu losów dzielnicy. Z gazetą współpracuje też Maria Terlecka, pisarka i felietonistka (publikuje m.in. w Twórczości i Stolicy), autorka kilku zbiorów opowiadań i powieści, utalentowana graficzka.

W gazecie i na stronie internetowej publikował w odcinkach pierwszą praską powieść kryminalną red. Jacek Głuski, podróżnik, wieloletni dziennikarz czasopisma Kontynenty i TVP. Dodatkowo, prowadził też rubrykę „Pitawal Praski”, w której opisywał najciekawsze rozprawy sądowe minionych wieków.

Z gazetą współpracował też Witold Sadowy, aktor rozmaitych teatrów (w tym Powszechnego na Pradze), autor wielu książek o teatrze i wspomnieniach o warszawskich aktorach drukowanych w stołecznej prasie.

Wydawcą i redaktorem naczelnym od samego początku, czyli od 2007 r. jest Kamil Ciepieńko, dziennikarz, samorządowiec, autor książki Praga II. Nasza historia.

Jedno z pierwszych wydań papierowych Przeglądu Praskiego w 2007 roku.

Warto wiedzieć