O nas

Przegląd Praski to grupa wydawnicza, która zapewnia mieszkańcom dzielnicy Praga-Północ dostęp do informacji i wiadomości lokalnych. Nasze media dostarczają wysokiej jakości treści, koncentrując się na tematach społecznych i samorządowych. Opisujemy inwestycje prowadzone na terenie warszawskiej Pragi, zmiany w komunikacji, zapowiedzi remontów, postępy w rewitalizacji dzielnicy czy szczegóły pracy polityków i samorządowców. Redakcja Przeglądu Praskiego publikuje też materiały interwencyjne.

Grupa została założona w 2007 r. przez Kamila Ciepieńko, który od 2010 r. sprawuje mandat radnego dzielnicy Praga-Północ.

Przegląd Praski to dziś największa lokalna platforma informacyjna warszawskiej Pragi. Dysponujemy wydaniem papierowym i elektronicznym gazety, portalem informacyjnym Przegladpraski.pl, a także kanałami w mediach społecznościowych.

Odpowiedzialność społeczna marki

Przegląd Praski jest patronem medialnym klubu piłkarskiego UKS Błyskawica, a także Warszawskiego Muzeum Chleba. Współpracujemy też z lokalnymi podmiotami kulturalnymi i samorządowymi, które działają na Pradze-Północ. W 2013 r. z inicjatywy dziennikarzy i przyjaciół Przeglądu Praskiego została powołana Fundacja Praga Pomaga, której celem, obok działań w obszarze pomocy społecznej, jest krzewienie lokalnego patriotyzmu w oparciu o historię. Kierujemy się troską o poprawny rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Fundacja Praga Pomaga.

Założyciele i autorzy Przeglądu Praskiego

Wśród założycieli Przeglądu Praskiego są Danuta Szmit-Zawierucha, autorka licznych książek o Warszawie, wieloletnia redaktorka kwartalnika Kronika Warszawy, felietonistka wznowionej Stolicy oraz Paweł Elsztein, autor książki Moja Praga, dziennikarz i fotograf, człowiek, który całe swoje życie poświęcił dokumentowaniu losów dzielnicy. Z gazetą współpracuje też Maria Terlecka, pisarka i felietonistka (publikuje m.in. w Twórczości i Stolicy), autorka kilku zbiorów opowiadań i powieści, utalentowana graficzka.

W gazecie i na stronie internetowej publikował w odcinkach pierwszą praską powieść kryminalną red. Jacek Głuski, podróżnik, wieloletni dziennikarz czasopisma Kontynenty i TVP. Dodatkowo, prowadził też rubrykę „Pitawal Praski”, w której opisywał najciekawsze rozprawy sądowe minionych wieków.

Z gazetą współpracował też Witold Sadowy, aktor rozmaitych teatrów (w tym Powszechnego na Pradze), autor wielu książek o teatrze i wspomnieniach o warszawskich aktorach drukowanych w stołecznej prasie.

Wydawcą i redaktorem naczelnym od samego początku, czyli od 2007 r. jest Kamil Ciepieńko, dziennikarz, samorządowiec, autor książki Praga II. Nasza historia.

Jedno z pierwszych wydań papierowych Przeglądu Praskiego w 2007 roku.