niedziela, 28 kwietnia, 2024

Bezpartyjni samorządowcy przy wsparciu dawnych wiceburmistrzów Pragi

W Warszawie odbyła się Konwencja Ruchu Samorządowego Bezpartyjnych, który skupia niezależnych samorządowców z całej Polski. Nie zabrakło też prażan, m.in. dawnych wiceburmistrzów Pragi-Północ, którzy wygłosili przemówienia.

– Bezpartyjni mają przygotowane struktury już w 12 województwach i wystartują do sejmików województw, rad powiatów i gmin pod jednym szyldem – zapowiedział Patryk Hałaczkiewicz, koordynator ruchu.

Pierwszy raz w historii wyborów samorządowych niezależni samorządowcy będą startować z listy ogólnopolskiej. To ważne, bo dzięki temu organizacja weźmie udział w losowaniu numerów list tak, jak czołowe partie polityczne. – Może, więc się zdarzyć, że wylosują numer 1, a jak pokazał przykład PSL i sukces tej partii w wyborach w 2014 r., numeracja ma duże znaczenie – mówi Witold Kołodziej, ekspert medialny.

Konwencja zgromadziła wielu prezydentów, wójtów burmistrzów i radnych. Do Warszawy przyjechali m.in.: prezydent Szczecina – Piotr Krzystek, prezydent Lubina – Robert Raczyński, prezydent Zielonej Góry – Janusz Kubicki, prezydent Bolesławca – Piotr Roman, a także były prezydent Poznania – Lech Grobelny. Wszyscy podkreślali, że prawdziwy samorząd to nie partie polityczne, samorząd to mieszkańcy i społecznicy. Stąd główny postulat by na wszystkich szczeblach zmienić system wyborczy i wprowadzić wybory bezpośrednie.

Na sali większość zgromadzonych czekała jednak na przemówienie byłego prezydenta Warszawy – Wojciecha Kozaka, który zaprezentował „Program dla Warszawy“. Główne wątki dotyczyły wprowadzenia rozwiązań, które umożliwią rozładowanie korków w Warszawie oraz koniecznych do podjęcia działań, które poprawią jakość powietrza w mieście. Kozak zwrócił również uwagę na konieczność szerokiego wdrożenia partnerstwa publiczno – prywatnego dla potrzeb realizacji inwestycji kubaturowych i społecznych. Były prezydent postuluje tworzenie nowych przestrzeni publicznych służących wypoczynkowi i rekreacji mieszkańców. Po konwencji oceniano, że program w swych kierunkach jest słuszny i trzeba teraz zaproponować konkretne rozwiązania.

Interesującym jest czy Wojciech Kozak zostanie kandydatem Bezpartyjnych na prezydenta Warszawy. Na odpowiedź przyjdzie jeszcze chwilę poczekać. – PKW nie ogłosiła jeszcze kampanii, więc jest czas na podejmowanie w tej sprawie decyzji – wskazuje Grzegorz Wysocki, zastępca burmistrza Ochoty.

Na Konwencji dobrze zaprezentowała się radna miasta Wrocław, Katarzyna Obara-Kowalska, która w mocny sposób zakomunikowała, że należy już podziękować partiom i zaproponowała wprowadzenie limitu liczby radnych (49 proc.), którzy mogą dostać się do rady z list partyjnych. Pozostałe miejsca miałyby przypadać lokalnym komitetom tworzonym przez mieszkańców. – To pierwszy krok przeciwdziałania niebezpiecznemu trendowi zawłaszczania samorządów przez system partyjnych powiązań, naruszających w sposób istotny podstawowe prawa obywatelskie. Wierzymy, że tylko czyny, a nie słowa są w stanie dokonać faktycznej zmiany w samorządowym systemie wyborczym – mówiła radna.

Bieżące wydarzenia polityczne komentował też Dariusz Kacprzaka, niedawny wiceburmistrz Pragi-Północ z klubu Kocham Pragę, obecnie członek zarządu Białołęki. Zadeklarował, że jeśli rząd nie chce rozwiązać problemów osób niepełnosprawnych, to bezpartyjni samorządowcy muszą stworzyć programy skutecznego wsparcia dla tej grupy społecznej i poprawić ich jakości życia. Bezpartyjni mają też zadbać w swoich samorządach o poprawę jakości kształcenia. – Tylko dobre wykształcenie pozwala zachować wolność finansową i psychologiczną, w tym dawać odpór indoktrynacji politycznej, podejmować trafne decyzje i nie być uzależnionym od jakiejkolwiek władzy – mówił Kacprzak.

Kacprzak podkreślił też, że obniżanie zarobków w administracji to nie jest zamach na portfele „elit”, a zamach na samych mieszkańców, którzy każdego dnia muszą polegać na kompetencji urzędników. – Jakość obsługi mieszkańców zależy od poziomu kadry urzędniczej, zaś urzędników należy dobrze wynagradzać, bo silna administracja to silne państwo – dodał.

W konwencji wzięli też udział m.in. Dariusz Wolke, niedawny wiceburmistrz Pragi-Północ, a obecnie Śródmieścia, a także radni i członkowie klubu Kocham Pragę, m.in. przewodniczący Jacek Wachowicz.

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości