środa, 17 kwietnia, 2024

Bezpartyjni ze stowarzyszenia Kocham Pragę odbiją Pragę politykom!

Jesteśmy pierwszym, niezależnym od partii politycznych ruchem miejskim na Pradze-Północ, który działa na rzecz mieszkańców, a nie partyjnych liderów.

Dzięki Waszym głosom w 2014 r. staliśmy się trzecią siłą w praskim samorządzie. To pozwoliło nam zrealizować wiele inwestycji i programów w obszarze oświaty, sportu i infrastruktury, a przede wszystkim w tak ważnym dla Pragi obszarze wsparcia społecznego.

Po ponad dwóch latach wspólnych rządów stowarzyszenia Kocham Pragę oraz partii Prawo i Sprawiedliwość koalicja została zerwana. Dziś wiemy, że partia PiS od samego początku dążyła do objęcia samodzielnych rządów na Pradze. Miała jednak problem, bo samorządowcy z Kocham Pragę robili wszystko, aby nie dopuścić do hegemonii polityków. Ci uciekli się jednak do fortelu. Namówili dwoje radnych z Platformy Obywatelskiej, aby zmienili barwy polityczne! W ten sposób zdobyli większość w radzie, a my znaleźliśmy się w ławach opozycji.

Zarządzanie dzielnicą to gra zespołowa, ale politycy mają inne podejście. Mają silny gen walki, ale zamiast walczyć o mieszkańców, walczą ze sobą! Przez dwa lata zrobiliśmy dla dzielnicy tak wiele, że nasi następcy nie byli w stanie nawet zbliżyć się do liczby naszych osiągnięć. Doszło do tego, że obecny burmistrz chwali się sukcesami byłego wiceburmistrza! Ale dajmy już spokój z tą polityką.

Jesteśmy z Pragi, nie z partii

W szeregach naszego stowarzyszenia znajdują się nauczyciele, architekci, lekarze, dyrektorzy jednostek samorządowych i społecznicy. Wszyscy jesteśmy stąd, z Pragi, i chcemy dla niej działać! Przez dwa lata ciężkiej pracy udało nam się zmienić Pragę na lepsze!

To my stworzyliśmy miejsce, które stało się najbardziej przyjazne w Warszawie – tężnię na pl. Hallera. To projekt, który został nominowany do Europejskiego Konkursu „Innowacje w polityce”. To my doprowadziliśmy do tego, że na Pradze przy ul. Wrzesińskiej powstaje nowe przedszkole! To pierwsza oświatowa inwestycja od 40 lat! Dodatkowo otworzyliśmy pięć nowych filii przedszkolnych i placów zabaw dla najmłodszych.

W ciągu dwóch lat zdążyliśmy wyremontować placówki oświatowe, prace były prowadzone m.in. w Szkole Podstawowej nr 258 – filia przy ul. Namysłowskiej, w gimnazjum przy ul. Sierakowskiego, w przedszkolu przy ul. Równej i w liceum przy ul. Kowelskiej.

Zbudowaliśmy nowe boiska przy szkołach, m.in. przy ulicach Jagiellońskiej, Kowelskiej, Kowieńskiej i Burdzińskiego. Mało?! To my, w tym samym krótkim czasie, zrealizowaliśmy ważne inwestycje oświatowe w placówkach przy ulicach Otwockiej, Namysłowskiej, Sierakowskiego, Objazdowej i Ratuszowej!

To my utworzyliśmy klasy sportowe w większości praskich szkół i wprowadziliśmy Międzynarodowy Test Sprawności Fizycznej dla uczniów na Pradze. Zdążyliśmy też zabezpieczyć w budżecie Pragi 6 mln zł na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 73 przy ul. Białostockiej!

Zanim się pojawiliśmy (w 2014 r.) Wydział Ochrony Środowiska wydawał rocznie 7 tys. zł. Zwiększyliśmy ten budżet do 1 mln zł. To dzięki nam zieleń na praskich podwórkach odzyskała swój naturalny kolor! Zielone ściany na blokach i kamienicach to także nasz sukces!

Tylko w ciągu jednego roku udało nam się wyremontować ponad 500 pustostanów na Pradze. W 45 budynkach podłączyliśmy ciepło sieciowe! Poprzeczkę podnieśliśmy bardzo wysoko – wcześniej podłączano tylko trzy budynki w roku! To dzięki nam kamienica przy ul. Targowej 40 odzyskała dawny, przedwojenny blask!

To my wyszliśmy z pomysłem zadaszenia muszli koncertowej w parku Praskim, nasi następcy wycięli jednak ten pomysł w pień! W ciągu naszej krótkiej kadencji udało się stworzyć dwa nowe teatry, m.in. Meandry przy ul. Mackiewicza i Oratorium przy ul. Kawęczyńskiej.

Nie boimy się dużych wyzwań i wielkich imprez! To my wyświetliliśmy na elewacji Stadionu Narodowego ogromy napis z okazji rocznicy powstania Pragi. To my stworzyliśmy pierwsze praskie kino uliczne – wyświetlaliśmy filmy na ścianie kamienicy przy ul. Ząbkowskiej! To my zainicjowaliśmy powstanie systemu powiadamiania SMS mieszkańców o ważnych wydarzeniach w dzielnicy!

Czy to dużo?! Nie! To tylko połowa tego, co moglibyśmy osiągnąć przez kolejne dwa lata, gdyby nie polityczne ambicje naszych dawnych koalicjantów! Niektórzy z nich zostali posłami, inni kandydują do sejmiku wojewódzkiego. My już na zawsze zostaniemy tu, gdzie się wychowaliśmy. Na Pradze.

Materiał finansowany przez KWW Kocham Pragę

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości