wtorek, 21 maja, 2024

Co stanie się z mieszkaniem komunalnym po śmierci głównego najemcy?

Z tego artykułu dowiesz się, kto może zostać najemcą lokalu komunalnego po śmierci głównego najemcy i na jakich warunkach kontynuować po zmarłym umowę.

Udostępnij

Czy mieszkanie komunalne w przypadku śmierci głównego najemcy przepada i wraca do zasobów mieszkaniowych dzielnicy? Tak, ale nie za każdym razem. Prawo dopuszcza możliwość przepisania umowy na inną osobę. Trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. Tłumaczymy kto i w jakich przypadkach może kontynuować umowę najmu.

Kto może podpisać nową umowę najmu?

  • osoba, z którą najemca pozostawał w związku małżeńskim, a która nie była współnajemcą lokalu,
  • osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą (konkubinat)
  • dzieci najemcy,
  • inne osoby, wobec których zmarły był zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych.

Jest jednak warunek. Wymienione osoby mogą wstąpić w tzw. stosunek najmu, tylko wtedy jeśli stale zamieszkiwały w lokalu z najemcą aż do chwili jego śmierci. Warto pamiętać, że urzędnicy skrupulatnie to sprawdzą.

Co oznacza, że osoba pozostawała we wspólnym pożyciu z najemcą?

Osoba, która pozostaje we wspólnym pożyciu to konkubent lub konkubina. To nieformalny związek dwóch osób bez usankcjonowania w świetle prawa jako małżeństwo. Pamiętajmy, że krótkotrwałe związki nie są uznawane przez urzędników.

Z kim urząd nie podpisze umowy najmu lokalu po śmierci głównego najemcy?

  • z wnuczkiem najemcy,
  • bratem najemcy,
  • stryjem najemcy
  • teściową lub teściem najemcy
  • z innymi krewnymi zmarłego najemcy.

By potwierdzić wstąpienie w najem, czyli swoje prawo do kontynuowania umowy najmu, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie dzielnicy. Decyzję podejmuje następnie zarząd dzielnicy. Urzędnicy wyślą do nas pismo, w którym poinformują nas o decyzji zarządu dzielnicy.

Co zrobić, jeśli zarząd dzielnicy się nie zgodzi?

W przypadku negatywnej decyzji zarządu dzielnicy można wystąpić do sądu z pozwem o ustalenie istnienia najmu.

Podstawą prawną regulacji stosunku najmu na ww. zasadach jest art. 691 kodeksu cywilnego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Dariusz Kacprzak
Dariusz Kacprzak
zastępca burmistrza dzielnicy Praga-Północ, wcześniej zastępca burmistrza dzielnicy Białołęka, dyrektor Biura Rady m.st. Warszawy, wykładowca akademicki, członek zarządu spółek prawa handlowego. Ukończył studia z zakresu resocjalizacji (IPSiR, Uniwersytet Warszawski), MBA (PWSBiA), zarządzania w administracji (Akademia Leona Koźmińskiego), studia doktoranckie z zarządzania (Akademia Leona Koźmińskiego), prawo (Uniwersytet SWPS), EMBA (Collegium Humanum).

Wiadomości

Wiadomości lokalne