sobota, 18 maja, 2024

Coś tu cieknie! Co robić, gdy hydraulika w domu niedomaga? – radzi profesjonalny hydraulik

Tekst Partnera

Udostępnij

Usterki hydrauliczne to praktycznie codzienność dla osób mieszkających czy to w domach, czy też w mieszkaniach. Stając w ich obliczu, nie powinieneś być „bezbronny”. Z radami naszego eksperta z całą pewnością poradzisz sobie z każdą z nich – docelowo lub na tyle dobrze, by doczekać wizyty hydraulika.

Najczęściej pojawiające się w przypadku wystąpienia problemów z hydrauliką w domu wątpliwości, na naszą prośbę, postanowił rozwiać zaprzyjaźniony z nami hydraulik z FachoweNaprawy. O czym powinieneś więc pamiętać w przypadku wystąpienia usterki? Od czego zacząć radzenie sobie z nią? Kiedy wezwać pomoc? Czytaj dalej, a poznasz jego opinie na te tematy.

Przede wszystkim – nie panikuj

Szybkie zakręcenie dopływu wody pozwoli Ci uniknąć dodatkowych problemów. Fot. Materiały partnera.

Widok cieknącej wody w mieszkaniu czy domu nigdy nie jest czymś, na co reaguje się spokojnie. To największy błąd, który często prowadzi do jeszcze większych problemów. Nasz ekspert radzi, by do każdej kłopotliwej sytuacji związanej właśnie z hydrauliką podchodzić na spokojnie. Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać jest zawsze odcięcie całego dopływu wody. Najlepiej jednak zrobić to dopiero po wykryciu źródła wycieku. To pozwoli Ci też oszacować, czy z awarią będziesz w stanie poradzić sobie na własną rękę. Odcięcie dopływu wody to oczywiście środek zaradczy i czynność, która zapobiegnie dalszemu rozlewowi wody. Po jego dokonaniu, możesz na spokojnie obmyślić własny plan dalszego działania.

Zdecydowana większość problemów hydraulicznych wynika z braku utrzymania drożności rur. Zazwyczaj dba się o to dopiero wtedy, gdy wystąpi problem. Ewentualny zator powinieneś zatem uważać za pierwszą rzecz, którą trzeba sprawdzić. Pamiętaj jednak, że jeśli doszło już do wycieku, najprawdopodobniej uszkodził on jakąś część systemu hydraulicznego. Chcąc nie chcąc, będziesz musiał ją wymienić.

Mierz siły na zamiary

Wymiana uszczelki w kranie – możesz ją przeprowadzić sam! Fot. Materiały partnera.

Niektóre usterki hydrauliczne nie należą do kategorii najtrudniejszych. Z wieloma jesteś więc w stanie poradzić sobie samodzielnie – o ile oczywiście jesteś w posiadaniu właściwych części zamiennych (wszystkie są zwykle dostępne w sklepach budowlanych, a na pewno również i w tych hydraulicznych) oraz narzędzi, ale też odpowiednio oceniłeś problem. Do najczęstszych problemów, do których zwykle nie będziesz potrzebował pomocy specjalisty zaliczyć można:

  • Cieknący kran – tego typu usterka jest zdecydowanie najczęstszą spośród tych, które dotykają polskie gospodarstwa domowe. Często bagatelizowana, jest w stanie znacząco przyczynić się do wzrostu kosztów użytkowania domu. Nie mówiąc już o tym, że jest po prostu irytująca. Przyczyną cieknącego kranu jest zwykle stara uszczelka – i to w tej sytuacji możesz wymienić ją na własną rękę.
  • Zatkany odpływ – awarię spowodowaną zatkanym odpływem (na przykład przy prysznicu) również jesteś w stanie naprawić sam. Wystarczy Ci przepychacz lub odpowiednio długi kawałek drutu. Zawsze możesz też sięgnąć po specyfiki rozpuszczające wszystko to, co zalega w odpływie. Pamiętaj jednak, że zdarza się i tak, że żaden środek nie zadziała, a sam zator utworzy się bardzo głęboko w rurze. Wtedy też nic nie zdziałasz na własną rękę.
  • Pęknięta rura – choć problem ten jest zwykle poważniejszy, bo dotyczy rur umiejscowionych w niedostępnych dla Ciebie miejscach, zdarza się i tak, że pęknie rura w miejscu dobrze widocznym (na przykład w okolicach zlewu). W takiej sytuacji również będziesz mógł zadziałać na własną rękę, po prostu ją wymieniając. W tym przypadku jednak musisz zadbać o to, by wybrać odpowiedni zamiennik – tak pod kątem trwałości, jak i długości.

Oczywiście musisz zdawać sobie sprawę z tego, że awaria nie zawsze musi dotyczyć dostępnych gołą ręką miejsc. Jeśli więc po Twoich działaniach naprawczych problem wciąż występuje, najprawdopodobniej związany jest z funkcjonowaniem dalszych fragmentów sieci hydraulicznej. W takiej sytuacji niewiele będziesz mógł zrobić na własną rękę.

Nie wahaj się sięgnąć po pomoc

Jeśli nie masz w domu narzędzi, rozsądnie będzie poprosić o pomoc profesjonalistę. Fot. Materiały partnera.

Problemy hydrauliczne, również te najbardziej niepozorne, nie powinny być czymś bagatelizowanym. Z naszego doświadczenia jesteśmy w stanie powiedzieć, że większość poważnych awarii rozpoczynała się właśnie niepozornie, od drobnych uszkodzeń, z którymi – jak to każdy mówi – mogłoby się dać żyć. Im szybciej więc usuniesz problem, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo, że przerodzi się on w coś poważniejszego. Nie wahaj się sięgnąć po pomoc specjalisty. Nie każdy musi się znać na wszystkim i choć wielu mężczyzn stara się udowodnić swoją samodzielność poprzez naprawę usterki na własną rękę, nie zawsze jest to rozsądne. Sięgając po eksperta masz pewność, że problem zostanie poprawnie zaadresowany, a przede wszystkim rozwiązany w sposób profesjonalny, przy użyciu najwyższej klasy materiałów zamiennych, ale też narzędzi pracy. Telefon do hydraulika nie powinien więc być dla Ciebie ostatecznością, a odruchem bezwarunkowym. Zwłaszcza jeśli widzisz, że skala problemu przerasta Twoje możliwości.

Awarii sieci hydraulicznej we własnym domu nie da się w stu procentach uniknąć. Jeśli jednak zdecydujesz się na pomoc fachowca, ten zadba o odpowiednie zabezpieczenie dotkniętego nią miejsca. Nie zagwarantuje to pozbycia się problemu na zawsze, niemniej jednak znacząco zredukuje prawdopodobieństwo jego szybkiego ponownego wystąpienia. To z kolei sprawi, że będziesz mógł spać spokojnie. Bez obawy o to, że zalejesz sąsiada z dołu lub po prostu zniszczysz własne mieszkanie nieoczekiwaną powodzią.

Co radzi hydraulik? – podsumowanie

Usterki hydrauliczne nie są czymś nadzwyczajnym, a zwykle nie wynikają też z Twojej winy. Jakość wielu części stosowanych w systemach doprowadzania wody z czasem ulega degradacji – zwłaszcza przy bardzo intensywnej eksploatacji. Jeśli więc również u Ciebie dojdzie do wystąpienia jakichkolwiek problemów związanych z wodą, postaraj się ocenić problem. Przede wszystkim jednak nie porywaj się z motyką na słońce i nie staraj się za wszelką cenę naprawić go samodzielnie. Nasza firma jest w stanie pomóc Ci o każdej porze dnia i nocy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że każda awaria związana z hydrauliką wymaga priorytetowej interwencji. Jesteśmy w stanie Ci ją zagwarantować, dając Ci przy tym pewność, że usterkę usuniemy sprawnie i trwale. Skontaktuj się z nami, a pomożemy.

FachoweNaprawy
Zadzwoń, tel.: 537-689-689

Kontakt

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne