piątek, 26 kwietnia, 2024

Drogowcy doświetlają przejścia dla pieszych. Sprawdziliśmy, które przejścia doświetlą na Pradze

Ma być jaśniej i bezpieczniej. Zarząd Dróg Miejskich chwali się liczbą tegorocznych remontów słupów oświetleniowych, czyli latarni, i już zapowiada przyszłoroczne inwestycje. Sprawdziliśmy, które z nich zostaną zrealizowane na Pradze-Północ.

Na ulicach Warszawy jest ponad 110 tys. słupów oświetleniowych. – Niestety niektóre z tych latarni są już stare i wyeksploatowane, zaś w wielu lokalizacjach po prostu ich brakuje – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W tym roku zostało wymienionych niemal 1,3 tys. latarni – czyli tyle co w 2016 i 2017 r. Remonty i przebudowy oświetlenia są kompleksowe – wymieniane są zarówno urządzenia sterujące i okablowanie, jak i montowane nowe słupy i oprawy. Od kilku lat stosowane są oprawy w technologii LED – tylko w tym roku przybyło ich ok. 1,7 tys.

Oprócz pojedynczych modernizacji w tym roku ZDM zrealizował kilka dużych inwestycji związanych z oświetleniem. Jedną z największych i jednocześnie najbardziej innowacyjnych realizacji była wymiana oświetlenia w parku Praskim. System oświetlenia w parku to tzw. oświetlenie nadążne, działające w oparciu o dwa stany pracy: stan czuwania, w którym oświetlenie przyciemnia się do określonej mocy oprawy (domyślnie do 60 proc., z możliwością dostosowania) oraz stan akcji, czyli rozjaśnienia do 100 proc. w chwili wykrycia pieszego. To oznacza, że jeśli po alejce nikt nie przechodzi, oświetlenie przyciemnia się. Kiedy czujniki ruchu wykryją, że ktoś się zbliża – system rozjaśni najbliższe 2-3 oprawy, żeby poruszająca się osoba była zawsze w strefie pełnego oświetlenia. Jest to pierwszy taki system w Warszawie.

Nowe inwestycje na Pradze-Północ w 2019 r.

W przyszłym roku drogowcy planują m.in. doświetlenie przejścia dla pieszych przy ul. Ratuszowej na wysokości ul. Namysłowskiej. – Powstanie tam tzw. przejście dedykowane – przetarg na projekt i wykonawcę planujemy ogłosić na początku przyszłego roku – mówi nam Karolina Gałecka, rzecznik ZDM.

Przejście dedykowane oznacza montaż specjalnych, niższych słupów bezpośrednio przy przejściu. Na słupach montowane są soczewki asymetryczne, skierowane pod odpowiednim kątem bezpośrednio na zebrę. – Dzięki takiemu rozwiązaniu pieszy podczas pokonywania jezdni jest doświetlany od boku, co bardzo poprawia jego widoczność – mówi Gałecka.

Ten sam rodzaj przejścia ma powstać na ul. Wybrzeże Helskie (pod mostem Śląsko-Dąbrowskim). – W ramach prac konserwatorskich w tym miejscu zamontowana została dodatkowa oprawa, jednak na początku przyszłego roku planujemy ogłosić przetarg na projekt i wykonawcę przejścia dedykowanego – mówi rzecznik drogowców. Jak dodaje, nie będą to jedyne inwestycje. – W planach na przyszły rok jest doświetlenie minimum 10 przejść dla pieszych oraz prace związane z remontem i wymianą oświetlenia, jednak jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby rozmawiać o konkretnych lokalizacjach.

Zapowiedzi drogowców wykorzystał radny Pragi-Północ Kamil Ciepieńko, który poprosił, aby w planie inwestycji znalazło się oświetlenie przejścia dla pieszych przez ul. Szanajcy na wysokości ul. Jagiellońskiej. – Przejście, szczególnie wieczorem i w nocy, jest bardzo niebezpieczne dla pieszych. Co ważne, to popularny wśród mieszkańców szlak spacerowy. Wielokrotnie dochodzi tam do gwałtownych hamowań a nawet wypadków – mówi radny. – To pilna inwestycja.

PG/przegladpraski.pl

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości