Ten rok będzie przełomowy. Aż 27 budynków na Pradze-Północ zostanie wyposażonych w centralne ogrzewanie, co oznacza, że najbliższa zima dla ponad 2 tys. mieszkańców będzie pierwszą, kiedy w kranach i kaloryferach pojawi się ciepła woda.
Dotychczas mieszkańcy w czasie zimy korzystali z piecyków elektrycznych. Rachunki za prąd były ogromne, ale nie to było największym zmartwieniem. W większości przypadków stuletnie mury przepuszczały zimne powietrze i przemarzały, czego następstwem był nadmiar wilgoci w mieszkaniach. Dogrzewane lokale były idealne dla pleśni, która osadzała się w narożnikach i nad oknami. W planie na najbliższy rok jest wyposażenie w centralne ogrzewania 623 lokali mieszkalnych i 43 użytkowych. – To jeden z priorytetów naszego zarządu – mówi burmistrz Dariusz Wolke, odpowiedzialny za infrastrukturę i budynki komunalne w dzielnicy. – W tym roku doprowadzimy ciepłą wodę do 27 budynków, a w kolejnych latach będzie ich jeszcze więcej.
Budowa nowych i remonty starych lokali mieszkalnych do 2022 r. pochłoną ponad 0,5 mld zł. Połowę pieniędzy przeznaczy miasto, drugą część dołoży Bank Gospodarstwa Krajowego. – To niedopuszczalne, że w samym środku stolicy europejskiego kraju toalety znajdują się na korytarzu, a centralne ogrzewanie to luksus – mówi Wolke.
W tym samym czasie dzielnica będzie prowadziła remonty pustostanów, które jak najszybciej będzie chciała przeznaczyć na lokale mieszkalne. Nowością będą mieszkania społeczne na wynajem. Propozycja miasta jest skierowana do tych osób, których zarobki nie pozwalają na przydział mieszkania z zasobu komunalnego, ale nie są też na tyle wysokie, żeby dostać kredyt na własne mieszkanie. W tej formule w ostatnich latach powstało już około 500 mieszkań. Cieszyły się ogromną popularnością, dlatego powstał pomysł, żeby kolejne kamienice remontować i udostępniać w ramach miejskich TBS-ów. Na liście do remontu w tej formule znalazło się 20 budynków, między innymi przy ulicach Stalowej, Ząbkowskiej (oficyna), Brzeskiej i trzy kamienice na Targówku Fabrycznym. Jako pierwsze do remontu pójdą budynki przy ul. Łomżyńskiej 18, 20 i 26 oraz duża kamienica z czterema kolejnymi przechodnimi podwórkami przy ul. Targowej 14.
Lokale na wynajem powstaną też w budynkach, które powstaną między innymi przy ul. Radzymińskiej na Targówku Mieszkaniowym i przy ul. Starzyńskiego.
Kamienice, które w 2015 roku mają być podłączone do miejskiej sieci:
Środkowa 3, 3a, 12, 17; Bródnowska 2, 14, 18, 20, 22; Kawęczyńska 18, 20, 24, 26, 41, 43, 45, 65, 73; 11 Listopada 44; Kowieńska 4; Tarchomińska 12; Siedlecka 26, 29, 45; Ząbkowska 50; Wileńska 25, 29.