wtorek, 16 kwietnia, 2024

Dzielnica z klimatem, czyli tężnie na Pradze

Nikogo nie trzeba przekonywać, że tężnia solankowa ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Jeden z radnych zaproponował, aby podobne konstrukcje powstały na placu Hallera.

Tężnia, to budowla z drewna i gałęzi tarniny, na które spływa solanka rozbijając się o poszczególne gałązki. Ten prosty proces wytwarza wokół mikroklimat, który pomaga m.in. w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok, nadciśnieniu, alergii i w przypadku ogólnego wyczerpania. Największe tężnie w Europie znajdują się w Ciechocinku, podobne konstrukcje znajdziemy też w Konstancinie i Legionowie.

Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Sportu radny Kamil Ciepieńko (Praska Wspólnota Samorządowa) zaproponował budowę tężni na Pradze. – Będzie służyć mieszkańcom, jako miejsce wypoczynku i relaksu, a także wpływać pozytywnie na samopoczucie i zdrowie – przekonuje radny.

Jako przykład lokalizacji tężni wskazał plac Hallera. – Na placu istnieje już potrzebna infrastruktura; ujęcie wody oligoceńskiej i fontanna. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że obok znajduje się ośrodek zdrowia, którego pracownicy mogliby prowadzić spotkania dla mieszkańców w ramach edukacji prozdrowotnej z wykorzystaniem solanki – mówi Ciepieńko.

Projekt budowy praskiej tężni został jednogłośnie przyjęty przez członków komisji. Teraz trafi pod obrady zarządu dzielnicy.

Przykład tężni w Pyrzycach (woj. zachodniopomorskie)

teznia-solankowa-na-pradze-pyrzyce

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości