poniedziałek, 20 maja, 2024

Jazz, gregoriańskie chorały i muzyka organowa. Finałowy koncert Musica Sacra w katedrze

Udostępnij

Dziś w katedrze św. Floriana odbędzie się finałowy koncert warszawsko-praskiego festiwalu muzyki sakralnej. Gregorian Priests, który usłyszymy dziś w katedrze, to średniowieczny chorał gregoriański, jazzowe improwizacje oraz muzyka organową. Wykonawcami są księża.

Wyjątkowy na skalę światową „przestrzenny” projekt muzyczny zestawiający ze sobą średniowieczny śpiew kościoła katolickiego; chorał gregoriański, jazzowe improwizacje oraz muzykę organową. Niezwykłego wymiaru nadaje projektowi fakt wykonywania chorału przez autentycznych duchownych – księży katolickich. – Nieczęsto zdarza się, by artyści koncertowali trwając jednocześnie na modlitwie – mówią organizatorzy koncertu.

Wystąpią:

  • ks. Piotr Mizera – kantor
  • ks. Mariusz Klimek – kantor
  • ks. Karol Wierzchowski – kantor
  • Maciej Afanasjew – skrzypce, skrzypce elektryczne
  • Tomasz Klepczyński – klarnet, klarnet basowy, saksofon
  • Paweł Głowiński – organy

Co to jest chorał gregoriański?

Chorał to tradycyjny, jednogłosowy, śpiewany przez mężczyzn śpiew liturgiczny (a capella).

Kiedy i gdzie?

Warszawsko-Praski Festiwal Muzyki Sakralnej Musica Sacra, to pierwsze takie wydarzenia na Pradze-Północ. Odbywa się pod patronatem JE Romualda Kamińskiego Biskupa Warszawsko-Praskiego.

Koncert finałowy Gregorian Priests odbędzie się dziś, 4 maja, o godz. 20.00, w katedrze św. Floriana na Pradze. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne