wtorek, 10 grudnia, 2024
WiadomościPrzestrzeń miejskaKamienica przy Środkowej w rejestrze zabytków. Tak wyglądała Warszawa

Kamienica przy Środkowej w rejestrze zabytków. Tak wyglądała Warszawa

Udostępnij

Warszawa Praga zyskała kolejny zabytek. Do rejestru trafiła kamienica przy Środkowej 25 wzniesiona w latach 1911-1912. Budynek jest jednym z nielicznych tak dobrze zachowanych reliktów zabudowy na Pradze.

Posesja przy Środkowej pierwotnie należała do małżonków Papińskich, którzy w roku 1900 zakupili ją od rodziny Gizińskich. Na początku XX wieku działka była zabudowana drewnianym budynkiem frontowym oraz szeregiem mniejszych, również drewnianych budynków, umiejscowionych w tylnej części posesji. Źródła z 1897 r. donoszą o istnieniu w tym miejscu dwuklasowej szkole żeńskiej.

Kamienica została wzniesiona w latach 1911-1912 dla kolejnego właściciela działki – Antoniego Rudnickiego, który na początku XX w. zajmował się handlem wyrobami żelaznymi. Po wybudowaniu kamienicy na parterze rozpoczął działalność m.in. sklep spożywczy i magiel.

Dzieje budynku umożliwiają rekonstrukcje dawnej Warszawy

Budynek stanowi jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych reliktów zabudowy mieszkaniowej na terenie ul. Środkowej. Jego czytelna forma architektoniczna dokumentuje historię budownictwa mieszkaniowego na terenie Nowej Pragi, posiada on więc znaczące walory naukowe jako cenny dokument historii ulicy i jej rozwoju budowlanego – czytam na stronie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Na walory artystyczne budynku składają się zastosowane tradycyjne motywy zdobnicze oraz zachowane elementy wyposażenia wnętrz (ceramiczne i drewniane posadzki, zdobiona stolarka drzwiowa częściowo z zachowanymi okuciami, klamkami i hakami, mosiężne dzwonki do mieszkań, kute balustrady schodów, piece kaflowe i pozostałości dekoracji ściennych). Dzieje budynku oraz związanych z nim osób umożliwiają rekonstrukcję przemian obyczajowych oraz przestrzennych dawnej Warszawy. Ponadto kamienica zlokalizowana jest na terenie posesji o historycznym kształcie i granicach utrwalonych na przełomie XIX i XX w., obejmującej wewnętrzny dziedziniec i przejazd bramny, tym samym jest to cenny dokument historycznych podziałów parcelacyjnych i funkcjonalnych.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Podobne wiadomości