wtorek, 8 października, 2024

Malowidła, które mogły powstać nawet 100 lat temu. Kolejne odkrycie w zabytkowej kamienicy

Udostępnij

To kolejne sensacyjne odkrycie na Pradze-Północ w ostatnich tygodniach. Konserwatorzy zabytków natknęli się na pozostałości dekoracji malarskich, które mogły powstać nawet 100 lat temu. W kamienicy znajdował się żydowski dom modlitwy.

– Podczas oględzin kamienicy przy ul. Okrzei 30 nasz pracownik zidentyfikował relikty dekoracji malarskich wewnątrz obiektu – informują przedstawiciele Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Co ciekawsze, mogą być one związane z funkcjonującym w budynku żydowskim domem modlitwy, lub może nawet z mieszkaniem samego rabina Pragi Jakuba Zylbersztejna, który przebywał pod tym adresem w okresie międzywojennym.

na zdjęciu malowidła
Relikty dekoracji malarskich w kamienicy przy ul. Okrzei 30. Fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Kamienica przy ul. Okrzei 30 (dawniej Brukowa), została wybudowana na przełomie XIX i XX wieku dla Piotra Górskiego. W 1908 r. kamienicę kupili małżonkowie Frajnbaum. W 1943 r. na podwórku mieszkańcy postawili kapliczkę z figurą Matki Boskiej. Kamienica stoi dziś pusta, jest wyłączona z użytkowania. Znajduje w gminnej ewidencji zabytków.

Zabytkowe drzwi przy Kłopotowskiego 38

To kolejne takie odkrycie na Pradze. Na początku maja, podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy ul. Kłopotowskiego 38, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi prowadzące niegdyś do lokalu użytkowego. Secesyjna kamienica powstała między 1905 a 1912 r. i jest wpisana do rejestru zabytków. – Niezwykłe znalezisko jest więc bardzo cenne, ponieważ podczas powojennych remontów wymieniono stolarkę okienną i większość stolarki drzwiowej – informują konserwatorzy.

na zdjęciu zabytkowe drzwi
Zabytkowe drzwi przy ul. Kłopotowskiego 38. Fot. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne