Przy ul. Ratuszowej powstanie nowe osiedle dla kilku tysięcy osób. Rządowa spółka PFR Nieruchomości ogłosiła właśnie konkurs na projekt zabudowy.
W kwartale ulic: Ratuszowa, Jagiellońska, Borowskiego i Brechta powstanie osiedle, które pomieści 500 mieszkań i lokale usługowe w parterach budynków. Bloki mają mieć wysokość od 4 do 7 kondygnacji. Na terenie osiedla przewidziany jest plac zabaw oraz miejsce odpoczynku dla seniorów. Aż 30 proc. powierzchni działki pozostanie strefą zieloną.
– Nasza inwestycja powstanie zaledwie 2 kilometry od warszawskiej Starówki, tuż obok Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego i Parku Praskiego. To jeden z najlepiej skomunikowanych punktów w stolicy, ze względu na metro, połączenia tramwajowe i liczne linie autobusowe – mówi wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński.
Nowe osiedle z historią w tle
Osiedle będzie położone w historycznym miejscu Pragi, tuż obok najstarszej praskiej świątyni: kościoła Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej. W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji, przy ul. Ratuszowej 17/19, znajduje się dawny dom oficerski (dom pocztowców), który był redutą drugiej linii obrony w czasie kampanii wrześniowej. Na dachu budynku znajdowało się działo przeciw lotnicze, które broniło dzielnice przed niemieckim bombardowaniem. Z drugiej strony, przy ul. Ratuszowej 11, w 1934 r. powstał gmach, w którym swoją siedzibę znalazł Państwowy Instytut Telekomunikacyjny. Mało kto wie, ale to właśnie stąd wyszedł pierwszy sygnał telewizyjny (1937 r.).
Konkurs dla wszystkich
– Projektowanie Mieszkań Plus to ważne i ambitne zadanie. Te mieszkania muszą być z jednej strony ekonomiczne, a z drugiej wysokiej jakości. PFR Nieruchomości oczekuje od projektantów nie tylko bardzo ustawnych, przestrzennie dobrze zaprojektowanych mieszkań, ale i pięknych przestrzeni wspólnych i przestrzeni, które będą tonąć w zieleni i będą jednym z istotnych elementów tkanki miejskiej – podkreśla Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, prof. Bolesław Stelmach
Konkurs dla projektantów ma charakter otwarty i dwuetapowy. Do pierwszego pracownie zgłaszają m.in. swoje portfolio i szkic koncepcji. Do drugiego etapu Sąd Konkursowy wybierze od czterech do sześciu zespołów, które wezmą udział w warsztatach projektowych i przygotują prace konkursowe. Zwycięski projekt poznamy na początku lutego 2020 r.
Budowa osiedla może potrwać około dwóch lat, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, rozpocznie się już pod koniec przyszłego roku.