wtorek, 10 września, 2024

Na co mogą liczyć mamy na Pradze-Północ? Sprawdziliśmy

Udostępnij

Warszawa chwali się działaniami dla przyszłych i obecnych mam, a z okazji Dnia Matki przekonuje do miejskiej oferty szpitali i opieki. Sprawdziliśmy jak sytuacja przyszłych mam wygląda na Pradze-Północ.

– Przyszłe mamy mogą liczyć na najlepszą opiekę okołoporodową w miejskich szpitalach ginekologiczno-położniczych oraz placówkach, gdzie znajdują się oddziały ginekologiczno-położnicze – przekonują władze Warszawy. To prawda, szczególnie, że Szpital Praski znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepszych w kraju w rankingu przygotowanym przez Fundację „Rodzić po Ludzku”. Co ważne, zestawienie fundacji jest oparte na wynikach ankiet wypełnianych przez kobiety po porodzie. Wśród najlepszych warszawskich placówek znalazły się też Szpital Południowy i Szpital św. Zofii.

– Wszystkie miejskie szpitale ginekologiczno-położnicze oraz szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi, zapewniają możliwość otrzymania znieczulenia podczas porodu i znajdują się w czołówce placówek medycznych w Polsce z największym odsetkiem znieczulenia okołoporodowego – dodają przedstawiciele miasta.

Z myślą o kobietach ze szczególnymi potrzebami miejskie szpitale wyposażone są w fotele ginekologiczne dla pacjentek z niepełnosprawnością ruchową – takie gabinety znajdują się m.in. w Szpitalu Praskim.

Bezpłatna szkoła rodzenia

Warszawa finansuje również bezpłatne szkoły rodzenia, czyli zajęcia edukacyjne nt. przebiegu ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem: – Każdego roku z miejskiego programu może skorzystać ok. 10,5 tys. warszawianek, które spodziewają się dziecka – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. Zapisy do szkoły rodzenia w Szpitalu Praskim są prowadzone za pomocą maila: mama@szpitalpraski.pl lub tel. 22 555 14 14.

na zdjęciu szkoła rodzenia
Szkoła rodzenia w Szpitalu Praskim. Fot. Szpital Praski

Aby wspierać powrót kobiet do aktywności zawodowej Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziła program bezpłatnych żłobków – z tej formy wsparcia mogą skorzystać rodzice, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w Warszawie. Do dyspozycji mieszkańców Pragi-Północ jest 266 miejsc w żłobkach i 1434 w przedszkolach.

Na Pradze-Północ znajdują się trzy publiczne żłobki:

Listę przedszkoli na Pradze-Północ może znaleźć tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne