Powstanie Styczniowe w 1863 roku, którego dziś przypada 155 rocznica, było największym zrywem niepodległościowym w historii Polski. Na Pradze-Północ o bohaterach powstania przypominają miejsca, które warto odwiedzić, a już na pewno o nich pamiętać.
Powstanie przeciwko Imperium Rosyjskiemu wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Było spowodowane rosnącym terrorem zaborcy wobec polskiego biernego ruchu oporu, czyli sprzeciwu bez używania siły fizycznej. Powstanie miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ponad 1200 bitew i potyczek. Zakończyło się w październiku 1864 roku, klęską powstańców. W walkach zginęło ok. 30 tys. żołnierzy, blisko 1 tys. zostało straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Przyczyny upadku powstania były podobne do większości zrywów; ogromna przewaga wrogich sił i brak pomocy zachodu.
Na Pradze, o historii styczniowych powstańców przypomina tablica na dzisiejszym budynku kurii warszawsko-praskiej u zbiegu ul. Floriańskiej i Jagiellońskiej. W 1924 roku, decyzją marszałka Józefa Piłsudskiego, zamieszkali w nim weterani powstania.
W 1934 roku z inicjatywy marszałka Edwarda Rydza Śmigłego dawny Plac Aleksandrowski, zmienił nazwę na Plac Weteranów 1863 roku. W tym samym roku, Szkoła Podstawowa nr 30 przy Kawęczyńskiej 2 otrzymała za patronów: Powstańców 1863 roku.