czwartek, 26 grudnia, 2024
WiadomościWydarzeniaPamięci majora Ostwinda. Wspomnienie pod pomnikiem przy Namysłowskiej

Pamięci majora Ostwinda. Wspomnienie pod pomnikiem przy Namysłowskiej

Udostępnij

Przy ulicy Namysłowskiej zostaną dziś złożone znicze i kwiaty, które mają uczcić pamięć Stanisława Ostwinda-Zuzgi, pseudonimie „Kropidło”. Był najwyższej rangi dowódcą pochodzenia żydowskiego w polskiej konspiracji w czasie II wojny światowej. Został zamordowany przez komunistów w więzieniu na Pradze.

Plan wydarzeń (1 lutego 2023 rok)

  • godzina 18.00
    Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach w latach 1944-1956 przy ul. Namysłowskiej.
    Złożenie kwiatów, zapalenie zniczy
  • Godzina 18.30
    Izba Pamięci Strzelecka 8.
    Oprowadzenie po piwnicach, celach. Wspomnienie, Stanisław Ostwind-Zuzga ps. „Kropidło”, „Bolesław”.

Kim był major Ostwind? 

Stanisław (Szmul) Ostwind urodził się w 28 kwietnia 1899 roku w Warszawie. Walczył w Legionach Polskich, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, pracował jako przodownik Policji Państwowej (wojskowym odpowiednikiem przodownika był stopień sierżanta). W czasie niemieckiej okupacji należał do Narodowych Sił Zbrojnych. W czerwcu 1944 roku został awansowany do stopnia majora. Podczas okupacji nosił nazwisko Zuzga. Był jedynym Polakiem pochodzenia żydowskiego na tak wysokim stanowisku dowódczym w polskiej konspiracji.

3 stycznia 1945 roku został aresztowany przez komunistów, funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Węgrowie. 2 lutego 1945 r. po trwającej niespełna 15 minut niejawnej rozprawie Sąd Wojskowy Garnizonowy Warszawski skazał majora Ostwinda na karę śmierci. Skazany oświadczy: „Do winy nie poczuwam się”.

Po pierwsze jestem Polakiem

Kiedy komuniści odkryli jego żydowskie pochodzenie, usiłowali przekonać go do przejścia na ich stronę. Ten jednak odmówił i stwierdził, że pozostanie wierny Polsce, swoim ideałom oraz Narodowym Siłom Zbrojnym, którym złożył przysięgę. Pytany, dlaczego jako Żyd zadawał się z „faszystami”, odrzekł: „Po pierwsze jestem Polakiem, po drugie tylko oni (narodowcy – red.) chcieli mi pomóc”.

4 lutego 1945 roku został rozstrzelany w więzieniu UB przy ul. 11 Listopada w Warszawie. Dowódcą plutonu egzekucyjnego UB był kapral Aleksander Aftyka. Do dziś nieznane jest miejsce, gdzie został pochowany major Ostwind.

Organizatorami wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Okręg Mazowiecki.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.
Reklama

Wiadomości

Reklama

Podobne wiadomości