czwartek, 28 marca, 2024

Powstanie Warszawskie na Pradze. Program uroczystości [2019]

Dzielnica szczególnie uczci 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Pradze. W planach są inscenizacje historyczne przed Galerią Wileńską i wyjątkowy koncert w parku Praskim.

– Urząd Dzielnicy Praga-Północ i Galeria Wileńska pragną uhonorować Powstańców – tych, którzy już odeszli, i tych, którzy wciąż są mieszkańcami Pragi lub innych części Warszawy. To z myślą o nich, w hołdzie i podziękowaniu, zostaną zorganizowane wydarzenia upamiętniające sierpień 1944 roku – przekonują organizatorzy.

Złożenie wieńców na Brzeskiej

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się już w poniedziałek 29 lipca. O godz. 11:00 przy ul. Brzeskiej 24 odbędzie się uroczystość złożenia wieńców pod budynkiem tzw. małej PASTY, miejsca, które odegrało ważną rolę podczas działań powstańczych na Pradze.

Wielka flaga na placu Wileńskim

W czwartek 1 sierpnia – w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – o godz. 15:00 przed Galerią Wileńską stanie diorama powstańcza grup historycznych i rekonstrukcyjnych ukazująca żywe sceny z dnia 1 sierpnia 1944 roku. Przechodnie w sposób niemal namacalny będą mogli doświadczyć historycznych wydarzeń. O godz. 17:00, dla upamiętnienia godziny „W”, z dachu Galerii Wileńskiej zostanie rozwinięta flaga. Tego dnia przechodniom będzie też rozdawane powstańcze wydanie „Gońca Praskiego” – gazetki okolicznościowej Galerii Wileńskiej. O godz. 17:30 na skwerze im. Antoniego Żurowskiego odbędzie się uroczyste złożenie wieńców i przemówienia zaproszonych gości.

Koncert w parku Praskim

Najważniejszym wydarzeniem obchodów wyjątkowej rocznicy będzie koncert „Opowieść o Powstaniu Warszawskim” zaplanowany na niedzielę 4 sierpnia. Koncert rozpocznie się o godz. 16:00 w muszli koncertowej w parku Praskim. Pierwszym występem artystycznym będzie spektakl „My już odchodzimy” autorstwa Małgorzaty Bańki, który łączy elementy audiowizualne, wokalne oraz grę na fortepianie. Zaplanowane są też występy: chóru żołnierzy Armii Krajowej „Nowogródzkie Orły” oraz zespołu „Praskie Małmazyje”, oba pod kierownictwem artystycznym Doroty Czajkowskiej. Pojawią się też przemówienia historyków oraz krótkie rozmowy z Powstańcami.

ZOBACZ: Miejsca pamięci Powstania Warszawskiego na Pradze

Przed koncertem, w godz. 14:00-15:00, na ulicy Ząbkowskiej odbędzie się inscenizacja historyczna pt. „Kartki z Powstania”. Z kolei w godz. 15:30-18:30 w parku Praskim będzie można podziwiać dioramę powstańczą. Grupy historyczne i rekonstrukcyjne zaprezentują szpital polowy, pocztę harcerską, wystawę sprzętu i umundurowania powstańczego oraz pojazdy historyczne.

Organizatorami obchodów są: Urząd Dzielnicy Praga-Północ, Galeria Wileńska, Stowarzyszenie Monopol Warszawski oraz Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury.

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości

1 KOMENTARZ

  1. 20 minut temu się pytałam. Nie ma żadnej rekonstrukcji dziś. Kto pisze te wszystkie informacje????!!!!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.