sobota, 27 kwietnia, 2024

Praga-Północ: nowa ulubiona dzielnica mieszkańców Warszawy

Praga-Północ to dzielnica, która w ostatnich latach przeżywa rewitalizację i stopniowo zmienia swoje oblicze. Mieszkańcy doceniają wyjątkowy klimat dawnej zabudowy i dużą ilość zieleni. Dojazd do centrum ułatwia II linia metra.

Historyczna część prawobrzeżnej Warszawy przez wiele lat miała opinię miejsca niebezpiecznego, kojarząc się z niskim standardem warunków mieszkaniowych i podejrzanym sąsiedztwem. Obecnie rozbudowa sieć komunikacji miejskiej, rewitalizacja zabytkowych kamienic i duża ilość nowych inwestycji przyczyniają się do formowania nowego oblicza dzielnicy. Powstają tu klimatyczne kawiarnie, restauracje oraz galerie sztuki. Uporządkowany Park Praski oraz Miejski Zoologiczny zachęcają do spacerów i aktywności na świeżym powietrzu. Za co mieszkańcy cenią Pragę Północ i kto kupuje tu mieszkania?

Praga-Północ – informacje o dzielnicy

Praga-Północ to jedna z niewielu dzielnic Warszawy, która zachowała swój historyczny charakter. Prawobrzeżna część stolicy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych rejonów miasta. Dzielnica słynie w zabytkowych kamienic, które w ostatnich latach przeszły gruntowną rewitalizację. Obszar Pragi-Północ zajmuje około 11 km kw. i liczy ponad tys. mieszkańców (dane GUS na 01.01.2023 r.). Według Miejskiego Systemu Informacji (MSI) Praga-Północ została podzielona na cztery obszary. Są to Nowa Praga, Stara Praga, Pelcowizna i Szmulowizna. Dzielnica znajduje się w północno-wschodniej części miasta, sąsiadując z Żoliborzem i Śródmieściem (od strony Wisły) oraz z Pragą-Południe, Białołęką i Targówkiem.

Bezpieczeństwo

Wokół Pragi-Północ wyrosło wiele mitów i stereotypów. Część z nich dotyczy spraw bezpieczeństwa i licznych patologii społecznych. Wspomniane powyżej prace rewitalizacyjne oraz napływ nowych mieszkańców sprawiają, że charakter dzielnicy dynamicznie się zmienia. Nad bezpieczeństwem jej mieszkańców czuwają m.in. służby Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI, Dzielnicowy Rewir – Praga Północ oraz VI Oddział Terenowy Straży Miejskiej. Statystyki jasno pokazują, że dochodzi tu do znacznie mniejszej ilości wykroczeń i przestępstw niż np. w Śródmieściu. Do najczęściej zgłaszanych incydentów zalicza się bójki, zakłócanie ciszy nocnej i drobne kradzieże.

Komunikacja

Centralne położenie sprawia, że Praga-Północ posiada dogodne połączenia komunikacyjne z innymi częściami miasta. Mieszkańcy dzielnicy mogą korzystać z 9 linii tramwajów oraz licznych linii autobusowych, które oferują połączenia dzienne i nocne. Ogromnym atutem lokalizacji są stacje II linii metra. Do centrum można także dotrzeć samochodem i rowerem przez Most Poniatowskiego, Most Świętokrzyski lub Most Śląsko-Dąbrowski,

Tereny rekreacyjne

Na terenie dzielnicy znajdują się liczne tereny rekreacyjne i miejsca warte zobaczenia. Wśród nich znajduje się m.in. Park Praski o powierzchni ponad 18 ha. Na jego terenie znajdują się m.in. muszla koncertowa, siłownia plenerowa oraz plac zabaw. W sezonie letnim organizowane są tu pikniki, festyny i imprezy muzyczne. Tuż obok mieści się Miejski Ogród Zoologiczny, który jest doskonałym miejscem na relaks dla całej rodziny. Na ponad 40 ha można zobaczyć ok. 12 tys. zwierząt. Ciekawą propozycją dla miłośników kultury i historii jest Muzeum Warszawskiej Pragi, które organizuje kuczne warsztaty i wernisaże dla dorosłych i dla dzieci. Na terenie dzielnicy znajdują się także liczne obiekty zabytkowe. To m.in. Bazylika Najświętszego Serca Jezusowe czy Cerkiew św. Marii Magdaleny.

Planowany rozwój dzielnicy

Praga-Północ jest poddawana rewitalizacji na szeroką skalę. Celem prowadzonych działań jest aktywizacja mieszkańców, zmniejszenie zagrożenia przestępczością oraz stworzenie atrakcyjnej  i komfortowej przestrzeni do życia. W ramach zintegrowanego planu wdrożonego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawa w kolejnych latach zostaną wymienione kolejne odcinki instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych i gazowych. Wraz z nimi odnawiane są dachy, elewacje i balkony kamienic. Mieszkania w starym budownictwie staną się także cieplejsze, co ma związek z ociepleniem ich ścian, wymianą okien oraz podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Kto kupuje mieszkania na Pradze-Północ?

Zmiana oblicza dzielnicy, wpływa na większe zainteresowanie zakupem mieszkań. Wśród nabywców największą grupę stanowią osoby w wieku produkcyjnym, w tym single, którzy doceniają lokalizację dzielnicy i dużą liczbę ogłoszeń mieszkań w tej lokalizacji. Dzielnice chętnie wybierają także studenci, pary i młode małżeństwa, którzy poszukują mieszkań na wynajem w Warszawie Gethome. Kolejną grupę stanowią rodziny z dziećmi i seniorzy, których przekonuje kameralny i przytulny charakter starej dzielnicy oraz umiarkowane (w porównaniu do Śródmieścia czy Żoliborza) ceny mieszkań. Według danych portalu Gethome średnia cena za metr 3 pokojowego mieszkania na Pradze-Północ wynosi 16 tys., zł, co plasuje ją w granicach średniej dla całego miasta.

Artykuł partnera

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości