Do organizacji lokalnych świąt, takich jak Święto Ulicy Stalowej i Nowej Pragi czy Święto Placu Hallera zachęca Prażan stowarzyszenie Kocham Pragę.
Działacze Stowarzyszenia przekonują, że Praga-Północ jest miejscem przyjaznym, pełnym energii i tworzącym niespotykane w innych dzielnicach więzy sąsiedzkie. Tymczasem, jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Warszawie, w latach 2005–2016 na Pradze‐Północ zameldowało się na pobyt stały 6,6 tys. osób, zaś wymeldowało się aż 6,8 tys. osób. „Do 2009 r. tendencja migracji była dodatnia, ale wszystko zmieniło się po roku 2010, kiedy migranci nagle zaczęli omijać Pragę na korzyść m.in. Białołęki i Wilanowa” – czytamy w apelu skierowanym do mieszkańców Pragi-Północ.
– Te statystyki pokazują, że w naszej dzielnicy trzeba wiele zmienić – mówi Kamil Ciepieńko ze stowarzyszenia Kocham Pragę. – Nie trzeba na to jakichś olbrzymich środków, wystarczy dobry pomysł i niewielkie pieniądze, które można pozyskać m.in. z urzędu miasta.
Działacze stowarzyszenia chcą pokazać, że Praga-Północ jest wesołym, tętniącym życiem miejscem, a więzi lokalne, jakie tu się tworzą, są dużo lepsze, trwalsze i głębsze niż w jakiejkolwiek dzielnicy.
„My, Prażanie, dobrze wiemy, że nasze lokalne społeczności są dużo bardziej zintegrowane niż wspólnoty sąsiedzkie na Białołęce czy w Wilanowie, gdzie często przez wiele lat sąsiedzi mijają się tylko na klatce schodowej. Umiemy się doskonale bawić, jesteśmy kreatywni, uśmiechnięci i chętnie zajmujemy się ciekawymi projektami. Popuśćmy wodze wyobraźni i stwórzmy sieć imprez, jakich jeszcze świat nie widział. Już teraz na terenie Pragi-Północ organizowane są imprezy powiązane m.in. z ulicami: Brzeską, Ząbkowską, Stalową, Floriańską oraz pl. Hallera. Ale praktycznie możemy zorganizować święto dowolnej ulicy, placu czy miejsca” – czytamy w apelu.
Jak wynika z danych urzędu dzielnicy udostępnionych w odpowiedzi na interpelację radnego Kamila Ciepieńko ze stowarzyszenia Kocham Pragę, najprostszym sposobem uzyskania wsparcia dla takiej imprezy jest zgłoszenie pomysłu przez mieszkańców w ramach Inicjatywy Lokalnej. Szczegółowe zasady ubiegania się o wsparcie w realizacji pomysłu znajdują się na stronie www.inicjatywa.um.warszawa.pl. Wsparcia i informacji udziela również dzielnicowy koordynator ds. inicjatywy lokalnej.
– Członkowie stowarzyszenia Kocham Pragę deklarują chęć pomocy każdemu, kto będzie chciał zorganizować taką imprezę – zapewnia Ciepieńko. – Pomożemy w stworzeniu programu, wypełnieniu formularzy i w promocji takiej imprezy. Zapraszamy do kontaktu.