czwartek, 28 marca, 2024

Prawy brzeg będzie wzorem dla miasta

Port Żerański i Żerań FSO to miejsca, gdzie w przyszłości powstaną nowe, wielofunkcyjne osiedla gwarantujące wysoki standard życia mieszkańców, jakość architektury oraz zrównoważony rozwój miasta.

Miasto rozpoczyna pilotażowy projekt „Osiedla Warszawy”, którego celem jest opracowanie pomysłów dla nowych osiedli o wysokim standardzie pod względem użytkowym, ekonomicznym, komunikacyjnym i estetycznym.

Modelowe rozwiązania mają być wypracowane wspólnie przez miasto, mieszkańców i inwestorów na przykładzie Portu Żerańskiego i Żerań FSO, które zostały wybrane spośród kilkunastu lokalizacji.

– Projekt „Osiedla Warszawy” ma przede wszystkim stworzyć taki model współpracy z mieszkańcami i inwestorami, dzięki któremu w transparentny, bezpieczny, profesjonalny i partycypacyjny sposób powstaną koncepcje zagospodarowania wybranych obszarów – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy i dodaje – Poprzez tę inicjatywę chcemy budować miasto, które ma służyć jak najlepiej obecnym i przyszłym pokoleniom.

Kontekst dla realizacji projektu „Osiedla Warszawy” stanowi przekonanie o konieczności skoordynowanego uzgodnienia nowego sposobu zagospodarowania obszarów rozwojowych miasta poprzez dialog pomiędzy miastem, inwestorami i stroną społeczną (użytkownicy obszaru, potencjalni mieszkańcy, sąsiedzi, organizacje pozarządowe, aktywiści działający lokalnie). W prace analityczne są już zaangażowani architekci, urbaniści i socjolodzy. W projekcie mogą też wziąć udział partnerzy zainteresowani inwestycjami na terenie Portu Żerańskiego i Żerania FSO, którzy są otwarci na trójstronny dialog.

– Podstawowym celem tej inicjatywy jest stworzenie wielofunkcyjnych osiedli na obszarach rozwojowych Warszawy, ale w pierwszej kolejności musimy wypracować metody, za pomocą których będziemy mogli to osiągnąć. Chcemy zmobilizować uczestników dialogu do wspólnego myślenia o nowych osiedlach w Warszawie, jako o miejscach wpisujących się w ideę zrównoważonego rozwoju, spełniających wysokie standardy architektoniczne, ale też społeczne. Stąd też w procesie ważne miejsce zajmuje strona społeczna. Chcemy zestawić jej interesy z aspiracjami inwestorów i właścicieli działek w Porcie Żerańskim oraz na Żeraniu FSO – mówi Marlena Happach, dyrektor miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego i dodaje – Wierzymy, że dzięki projektowi jesteśmy w stanie razem znaleźć elementy, które łączą wszystkie strony.

Dorobek ze spotkań ma zostać zaprezentowany publicznie, co otworzy etap konsultacji społecznych, w ramach których warszawiacy podzielą się swoimi opiniami i uwagami do wstępnie wypracowanej koncepcji.

Pod koniec kwietnia, po zebraniu uwag i spotkaniu z inwestorami, nastąpi publikacja raportu podsumowującego cały proces dialogu, wypracowane rozwiązania, a także wyniki konsultacji społecznych. Materiały analityczne będą cennym źródłem wiedzy przy sporządzaniu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a także miejscowych planów zagospodarowania.

źródło: UM, Fot. You Tube

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości