piątek, 1 marca, 2024

Prawy brzeg kwiatów [VIDEO]

Przez ostatnie dwa lata biolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego pracowali nad florą praskiego nabrzeża Wisły. Ich celem było przywrócenie dawnych, pełnych kwiatów łąk, które przez lata były niszczone przez inwazyjne gatunki roślin. W projekt był również zaangażowany Urząd m.st. Warszawy.

Dzięki tym działaniom na nadwiślańskich łąkach udało się stworzyć mozaikę terenów otwartych, częściowo zakrzewionych i całkowicie zadrzewionych. Pozwoliło to przywrócić właściwy stan siedlisk przyrodniczych i ostoi różnego rodzaju gatunków zwierząt, przede wszystkim ptaków.

– Prace trwały dwa lata, a kolejnych pięć, „obowiązkowych” przed nami – tłumaczy Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Dla nas nie jest to jednak obowiązek. Dbanie o nabrzeża Wisły daje nam niezwykłą przyjemność i satysfakcję.

Projekt „Restytucja łąk zalewowych na warszawskim odcinku Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły” prowadzony był w lata 2014-16 przez Zarząd Mienia m.st. Warszawy we współpracy z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt zakończy się 31 sierpnia, jednakże do podtrzymywania jego efektów m.st. Warszawa jest zobowiązane przez kolejnych pięć lat.

Pracami objętych zostało siedem obszarów: Białołęka, Praga Północ, Praga Płodnie, Śródmieście, Mokotów, Wilanów. Łącznie ponad 67 hektarów powierzchni. Całkowita wartość projektu wyniosła blisko 1,4 mln zł.

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości