wtorek, 18 czerwca, 2024

Prawy brzeg kwiatów [VIDEO]

Udostępnij

Przez ostatnie dwa lata biolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego pracowali nad florą praskiego nabrzeża Wisły. Ich celem było przywrócenie dawnych, pełnych kwiatów łąk, które przez lata były niszczone przez inwazyjne gatunki roślin. W projekt był również zaangażowany Urząd m.st. Warszawy.

Dzięki tym działaniom na nadwiślańskich łąkach udało się stworzyć mozaikę terenów otwartych, częściowo zakrzewionych i całkowicie zadrzewionych. Pozwoliło to przywrócić właściwy stan siedlisk przyrodniczych i ostoi różnego rodzaju gatunków zwierząt, przede wszystkim ptaków.

– Prace trwały dwa lata, a kolejnych pięć, „obowiązkowych” przed nami – tłumaczy Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Dla nas nie jest to jednak obowiązek. Dbanie o nabrzeża Wisły daje nam niezwykłą przyjemność i satysfakcję.

Projekt „Restytucja łąk zalewowych na warszawskim odcinku Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły” prowadzony był w lata 2014-16 przez Zarząd Mienia m.st. Warszawy we współpracy z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt zakończy się 31 sierpnia, jednakże do podtrzymywania jego efektów m.st. Warszawa jest zobowiązane przez kolejnych pięć lat.

Pracami objętych zostało siedem obszarów: Białołęka, Praga Północ, Praga Płodnie, Śródmieście, Mokotów, Wilanów. Łącznie ponad 67 hektarów powierzchni. Całkowita wartość projektu wyniosła blisko 1,4 mln zł.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne