poniedziałek, 9 września, 2024

Rada dzielnicy w cieniu pandemii. Relacja z obrad

Udostępnij

Dziś podczas sesji Rady Dzielnicy Praga-Północ nie zabrakło kontrowersyjnych tematów. Radni, w trybie zdalnym, debatowali do późnych godzin wieczornych.

Radni w pierwszej kolejności pochylili się nad skargą mieszkanki złożoną na dyrektora praskiej biblioteki publicznej. Mieszkanka nie zgadzała się z decyzją dyrektor, która dotyczyła przeniesienia kierowniczki z placówki bibliotecznej przy ul. Inżynierskiej do placówki przy ul. Ząbkowskiej. Skarga została uznana za bezzasadną.

W budżecie Pragi brakuje 59 mln zł

Rada dzielnicy opiniowała następnie projekt uchwały budżetowej na rok 2021. Budżet, jak przekonywała główna księgowa urzędu, został przygotowany z uwzględnieniem gospodarczych skutków pandemii COVID-19. Z wyliczeń praskich rachmistrzów wynika, że na bieżące działania urzędu, w tym m.in. ochronę zdrowia i edukacje, brakuje blisko 59 mln zł. W tej kwocie największą pozycję stanowią koszty utrzymania budynków komunalnych – to blisko 35 mln zł. Radni zaapelowali do władz miasta o uzupełnienie budżetu Pragi-Północ.

Mural pochłaniający smog przy Wybrzeżu Helskim

Rada dzielnicy przyjęła też stanowisko w sprawie muru przeciwpowodziowego wzdłuż ul. Wybrzeże Helskie. W stanowisku zaproponowano, aby wspomniany mur został zamaskowany przez zieleń lub estetycznymi muralami. Na wniosek radnego Kamila Ciepieńko, uwzględniono, że w przypadku muralu należy wykorzystać farby pochłaniające smog.

SPPN do zmiany

Tak jak informowaliśmy w materiale Strefa płatnego parkowania na Pradze do poprawy, radni przyjęli dziś stanowisko w sprawie funkcjonowania strefy płatnego parkowania. Dokument został uzupełniony o prośbę do zarządu dzielnicy dotyczącą przeprowadzenia analizy rozszerzenia strefy na cały teren całej Pragi-Północ.

Jak poinformowała Bożena Salich, dyrektor ZGN, w tym samym czasie na osiedlu Praga I urzędnicy wprowadzają specjalne identyfikatory tylko dla mieszkańców, które umożliwią parkowanie osobom zameldowanym lub prowadzącym działalność na terenie osiedla. Do tej pory złożono już ponad 200 wniosków.

Punkt pomocy bezdomnym na Pradze

Radni pochylili się również nad działaniami Fundacji „Serce Miasta”, która zorganizowała przy ul. 11 Listopada 22 punktu pomocy osobom bezdomnym, w ramach którego były wydawane m.in. bezpłatne posiłki. Inicjatywa szybko zmieniła krajobraz okolicy. Brak zabezpieczeń sanitarnych sprawił, że pobliski skwer stał się otwartym szaletem, a osoby korzystające z pomocy punktu często nadużywają alkoholu, co daje się we znaki okolicznym mieszkańcom. Przedstawiciele fundacji przekonywali, że nie jest to wina fundacji, ale dzielnicy, której zarząd sam powinien wyjść z inicjatywą wsparcia jej działań. – Fundacja dysponowała trzema lokalami na preferencyjnych warunkach – mówiła burmistrz dzielnicy Ilona Soja-Kozłowska, odpierając w ten sposób zarzuty przedstawicieli fundacji. W dyskusji zabierali głos zarówno radni, jak też przedstawiciele przedsiębiorców i aktywiści. Nie udało się jednak wypracować wspólnego stanowiska.

Radni wysłuchali też informacji zarządu dzielnicy na temat inwestycji planowanych na terenie Portu Praskiego. Na tym obszarze nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jedynie ograniczenia m.in. zabudowa do wysokości 30 metrów. Co ciekawe, ograniczenia nie są wiążące dla inwestora, który musi jednak za każdym razem wystąpić o oddzielne pozwolenie.

Koronawirus na Pradze-Północ

Zarząd dzielnicy przekazał też informacje na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w placówkach oświatowych na Pradze-Północ. Dowiedzieliśmy się, że wśród uczniów aż 47 osób jest obecnie poddanych kwarantannie. Jeden uczeń został pozytywnie zdiagnozowany pod kątem choroby COVID-19.

Jeśli chodzi o nauczycieli pracujących na Pradze; zarażone koronawirusem są trzy osoby, a pięć przebywa na kwarantannie.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne