niedziela, 10 grudnia, 2023

Rozwód rodziców – jak wpływa na dziecko?

Artykuł partnera

Liczba rozwodów ciągle wzrasta. Małżonkowie wymagają coraz więcej od samych siebie, przez co rosną również ich oczekiwania wobec partnerów. W czasach dostępu do internetu i niezależności finansowej kobiet łatwiej podjąć decyzję o rozstaniu. Rozwód jest trudnym wydarzeniem dla obu partnerów. Najbardziej jednak rzutuje na dziecko, jego przyszłość i poczucie bezpieczeństwa.

Rozwód w rodzinie

Żadna para, decydując się na sformalizowanie swojego związku, nie myśli o rozwodzie. Małżeństwo zawierane jest w końcu „aż śmierć nas nie rozłączy”. Codzienne życie obfituje jednak w wyzwania, którym nie każde małżeństwo jest w stanie sprostać. Gdy w małżeństwie jest dziecko, kwestia rozwodu przestaje dotyczyć tylko dwojga dorosłych. Sposób, w jaki rozwód wpływa na dziecko w dużej mierze zależy zarówno od jego wieku, sposobu zachowania rodziców oraz stopnia, w jakim dziecko jest zaangażowane w kwestie okołorozwodowe. Należy pamiętać, że dziecko to nie spowiednik, a jego zadaniem nie jest wysłuchiwanie rozżalonego i zagniewanego rodzica. To oczywiste, że małżonkowie podczas rozwodu przechodzą trudny czas, dlatego warto wówczas porozmawiać ze specjalistą, a nie zwierzać się bezbronnemu dziecku, które dopiero kreuje swój światopogląd.

Jak rozwód rzutuje na przyszłość dziecka?

W przypadku małych dzieci rozwód rodziców odbiera im poczucie bezpieczeństwa. Są one bowiem silnie związane z mamą i tatą, nagłe odsunięcia od jednego z rodziców może wywołać lęki separacyjne, moczenie się w nocy, napady agresji, czy utratę wypracowanej samodzielności w higienie osobistej. W tym momencie bardzo istotne jest, aby stworzyć dziecku stały grunt, rutynę, która pozwoli mu na nowo zbudować poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście istotna jest również rozmowa zarówno rodziców z dzieckiem, jak i dziecka z psychologiem.

W przypadku dzieci w wieku nastoletnim reakcja na rozwód może być zupełnie inna. Nastolatkowie są już w pewnym stopniu niezależni od rodziców, mają swoje zajęcia i swój krąg znajomych. Decyzja o rozwodzie bywa przez nich postrzegana jako zdrada, niedotrzymanie obietnicy o utrzymaniu rodziny w całości. Dziecko uważa wówczas, że jeśli rodzice nie dopełnili swoich obowiązków, to ono też nie musi. Częściej przebywa poza domem, podkreślając swoją niezależność. Rozwód to trudny moment, dlatego warto skorzystać w tym czasie z usług psychologa. Dziecko może nie chcieć być „za karę” prowadzanym na wizyty, dlatego wśród nastolatków świetnie sprawdzają się konsultacje online.

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości