Parzysta pierzeja ulicy Targowej zostanie pozbawiana betonu. Zarząd Zieleni rozpoczął właśnie usuwanie płyt chodnikowych. Prace są prowadzone na odcinku Kijowska-pl. Wileński.
„Zielona Targowa”, to projekt realizowany z budżetu obywatelskiego, którego celem jest poprawienie komfortu życia mieszkańców Pragi, zapewnienie im czystego, zdrowego otoczenia, a także przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i przystosowanie do tych, które już zachodzą. – Dlatego rozbetonowujemy miasto w wybranych lokalizacjach, likwidując niepotrzebne powierzchnie utwardzone, dzięki czemu zwiększamy powierzchnię biologicznie czynną w stolicy. W miejscach, w których zostaną zdjęte płyty, możemy posadzić krzewy i byliny, a także niskie żywopłoty – tłumaczą przedstawiciele miejskich ogrodników.
Zazielenienie stolicy odbywa się też z udziałem stworzonego przez warszawski Zarząd Zieleni Zielonego Funduszu dla Warszawy. – Jest to platforma działań, która powstała po to, by przedsiębiorcy mogli wspierać inicjatywy zazielenienia Warszawy, zaangażować się w dbanie o zrównoważony rozwój miasta. Partnerem otwierającym współpracę z funduszem jest firma innogy Polska z Grupy E.ON, dzięki któremu w przyszłym roku rozbetonujemy 250 mkw stolicy – mówią przedstawiciele ZZW
Rozbetonowanie na Pradze-Północ
Lokalizacją na Pradze-Północ, która przechodzi ekologiczną transformację, jest ulica Targowa. Na odcinku od ul. Kijowskiej do placu Wileńskiego, po stronie numerów parzystych, zaczęły się prace przygotowujące ulicę do nasadzeń. Pracownicy Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg rozpoczęli właśnie rozpłytowanie ulicy. Usunięte zostały płyty betonowe i podbudowy. Nisze, które powstały, będą wypełniane ziemią urodzajną. Zakończenie prac związanych z rozbetonowaniem w tym miejscu jest planowane przed końcem października, by warszawskie ogrodniczki i ogrodnicy jeszcze w tym roku zdążyli posadzić byliny i krzewy.
Zakończenie wszystkich prac w tym miejscu jest planowane na połowę listopada.
Na Targowej pojawią się drzewa, krzewy i byliny:
- 30 grusz drobnoowocowych
- 212 clematisów (odmiana Praecox)
- 671 jaśminowców (odmiana Biały Karzeł)
- 622 kocimiętki (odmiana Nepeta, nie wabiąca tak silnie kotów)
- 234 wydmuchrzyce
- 246 irgi
- 582 róże (odmiana Rote Hannover)
Fot. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy