niedziela, 28 kwietnia, 2024

Sokoły z placu Wileńskiego. Mają kilkanaście dni [ZOBACZ FILM]

Wykluły się na początku maja, ale dopiero teraz możemy je zobaczyć. Pisklęta pustułki, jedne z najmniejszych sokołów, mieszkają w budce lęgowej umieszczonej na zachodniej elewacji Galerii Wileńskiej.

Pustułka jest gatunkiem z rodziny sokołowatych, który swą wielkością zbliżony jest do gołębia. Cechuje się smukłą sylwetką, długim ogonem oraz wąskimi skrzydłami. W ostatnim czasie w dużych miastach notuje się wzrost liczebności tego gatunku. Pustułki są objęte ścisłą ochroną, a zakładanie skrzynek lęgowych pozwala dodatkowo zapobiegać ich wyginięciu.

– Cieszę się, że pustułki zadomowiły się na naszym terenie. W Galerii Wileńskiej regularnie podejmujemy inicjatywy związane z ochroną środowiska, dlatego zależy nam również na tym, by wspierać inicjatywy, które mogą pomóc uchronić ten gatunek przed wyginięciem – mówi Marta Chojnacka, dyrektor centrum handlowego Galeria Wileńska.

Do grona mieszkańców dachu Galerii Wileńskiej pustułki dołączyły w 2021 roku, kiedy to też odbyło się pierwsze obrączkowanie piskląt małych sokołów. Kolejne młode zostały zaobrączkowane dokładnie 23 maja 2023 roku.

– Mamy 5 młodych, w tej chwili w wieku około 14 dni. Ptaki są wykarmione, a przy okazji obrączkowania udało nam się też oczyścić skrzynkę lęgową z zalegającego materiału, więc ptakom będzie teraz zdecydowanie lepiej i bezpieczniej zarazem. Liczymy na to, że za około 2 tygodnie młode będą szykowały się do swojego pierwszego lotu – mówił ornitolog Mariusz Grzeniewski w dniu obrączkowania.

Obrączkowanie polega na znakowaniu ptaków metalowymi obrączkami, które są zakładane na nogę. To popularna metoda pozwalająca na badanie i obserwowanie życia ptaków.

Ekologiczne rozwiązania w Galerii Wileńskiej

Umieszczenie budek lęgowych dla ptaków i stworzenie przyjaznego miejsca do ich życia jest jedną z wielu proekologicznych inicjatyw podejmowanych przez centrum. Dzięki tym działaniom rodzina Galerii Wileńskiej się powiększa – w dotychczas niezamieszkałych budkach dla ptaków, znajdujących się na wschodniej elewacji, pojawiały się mazurki i modraszki. Centrum dba także o owady, dla których stworzyło siedlisko na skalniaku przed wejściem głównym. Latem domek służy owadom jako schronienie, a jesienią mogą, w nim znaleźć miejsce do przezimowania. Nie zapominajmy, że na dachu budynku znajduje się także pasieka składająca się z 5 uli, które zamieszkuje 250 tys. pszczół miodnych. Od 2015 do 2021 roku udało się pracowitym owadom zebrać imponującą ilość ponad 1 tony miodu. W ubiegłym roku natomiast pszczoły z pasieki wyprodukowały 130 kg miodu.

Ule na dachu Galerii Wileńska na Pradze-Północ. Fot. Mat. prasowe.

Ponadto od 2014 roku co 3 lata Galeria Wileńska przechodzi certyfikację BREEAM In-Use, w ramach której ocenie podlegają rozwiązania proekologiczne zastosowane w budynku oraz efektywność zarządzania obiektem. Dodatkowo Galeria Wileńska w 100 proc. korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii – wszystkie lampy w częściach wspólnych centrum handlowego są ledowe i odznaczają się niskim zużyciem energii elektrycznej.

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości