czwartek, 25 kwietnia, 2024

Startuje 7. edycja budżetu obywatelskiego na Pradze

Już po raz siódmy prażanie zdecydują na co przeznaczyć część budżetu dzielnicy. Na realizację pomysłów mieszkańców na Pradze-Północ w 2021 r. zaplanowano ponad 2 mln zł.

Dziś wystartowała kolejna edycja budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy znowu mogą zgłaszać swoje pomysły. W poprzedniej edycji wśród pomysłów wybranych do realizacji na Pradze dominowały projekty związane ze środowiskiem. Na dziewięć projektów aż sześć dotyczyło zieleni, to m.in. łąki kwietne, zielone ściany czy nowe nasadzenia. Trzy pozostałe dotyczyły infrastruktury: nowe atrakcje w parku Praskim, naprawa parkowych alejek i budowa tężni solankowej przy ul. Floriańskiej. Co ciekawe, tzw. „projekty zielone” są forsowane przez stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi. Autorami projektów lokalnych, z których mieszkańcy mogą korzystać na co dzień, są członkowie stowarzyszenia Kocham Pragę.

– Mieszkam na Pradze, spotykam się z wieloma mieszkańcami, rozmawiamy o tym, co jest dla nas, dla Pragi ważne i najpotrzebniejsze. I nie są to rzeczy, które wygrały w głosowaniu – mówi radna Barbara Domańska, autorka dwóch zwycięskich projektów dla parku Praskiego. – Nie jestem przeciwniczką zieleni ani fauny miejskiej, ale przy gospodarowaniu pieniędzmi publicznymi należy zachować daleko idący rozsądek. To są nasze wspólne pieniądze, na nasze wspólne potrzeby.

W nowej edycji, ponownie, oprócz projektów lokalnych, dzielnicowych, będzie można zgłosić także projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które swoim zakresem obejmują np. całe miasto lub kilka dzielnic.

Harmonogram 7. edycji budżetu obywatelskiego:

  • Zgłaszanie projektów: od 3 grudnia 2019 r. do 21 stycznia 2020 r.
  • Ocena zgłoszonych projektów: od 22 stycznia do 6 maja 2020 r.
  • Składanie odwołań od oceny negatywnej: od 7 do 13 maja 2020 r.
  • Rozpatrywanie odwołań: od 7 do 29 maja 2019 r.
  • Głosowanie na projekty: od 15 do 30 czerwca 2020 r.
  • Ogłoszenie wyników: 16 lipca 2020 r.

Jak zgłosić projekt do budżetu?

Projekt można zgłosić na dwa sposoby:

  • przez internet – na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl lub
  • w formie papierowej. Wypełniony formularz należy złożyć osobiście lub przesłać na adres urzędu dzielnicy z dopiskiem „Budżet obywatelski”. Propozycję dotyczącą poziomu ogólnomiejskiego można przesłać także na adres Centrum Komunikacji Społecznej.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości