Koncerty, festiwale i pikniki – w mijającym roku władze dzielnicy wysoko postawiły sobie kulturalną poprzeczkę. W kalendarzu imprez nie zabrakło wydarzeń o charakterze historycznym, a także takich, gdzie liczyła się wyłącznie zabawa! Zebraliśmy najciekawsze z nich.
Wydarzeniem najważniejszym, zarówno dla Pragi, jak i całej Warszawy, jest Noc Pragi i Święto ul. Ząbkowskiej, które tradycyjnie odbywają się zaraz po wakacjach. W tym roku gwiazdą wieczoru był Kazik & Kwartet ProForma, wcześniej publiczność rozgrzewali m.in. Piękni i Młodzi, CzessBand czy Maleo Reggae Rockers. Tej nocy reprezentacyjna ulica dzielnicy żyła do wczesnych godzin porannych. To za sprawą coraz większej liczb knajp i barów, które przyciągają nie tylko klimatem, lecz także atrakcyjną ofertą.
Ząbkowska była w tym roku tłem do pierwszej na Pradze projekcji filmów na elewacji kamienicy. – Przeglądałem zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego w poszukiwaniu multimediów, które mogłyby zainteresować naszych mieszkańców – mówi pomysłodawca, radny Kamil Ciepieńko. – Udało się zebrać arcyciekawy repertuar pełen nostalgii i refleksji o prawobrzeżnej Warszawie, o ludziach i miejscach, w powojennych realiach – dodaje.
Coraz większą popularnością cieszy się też Dzień Sąsiada, tradycyjnie jest organizowany na pl. Hallera i na ul. Brzeskiej. W tym roku dzielnica wspierała też sąsiedzkie spotkanie dla mieszkańców, organizowane przez Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” na ul. Stalowej. – Na Pradze, najsilniej w Warszawie, można poczuć sąsiedzkie relacje – mówi wiceburmistrz dzielnicy Dariusz Wolke, odpowiedzialny za kulturę. – Dlatego będziemy rozwijać idee wydarzeń sąsiedzkich – dodaje.
W czasie wakacji setki osób bawiło się w parku Praskim podczas akcji „Praskie Lato”, czyli cyklu weekendowych wydarzeń artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tradycyjnie wierną publikę zagwarantował polski dance, czyli impreza „Disco Praga”, podczas której wystąpiły takie zespoły jak m.in. Pudzian Band czy After Party.
Jednym z ciekawszych, a już na pewno najśmieszniejszych tegorocznych wydarzeń był Jarmark Floriański. Władze dzielnicy postawiły na kabarety i tak mogliśmy bawić się oraz śmiać z żartów Czarka Pazury, Marcina Dańca czy Kabaretu pod Wyrwigroszem. Specjalny, kabaretowy występ dał też proboszcz katedry floriańskiej – Bogusław Kowalski – i trzeba przyznać, że mało kto spodziewał się takiego lokalnego talentu!
Nasza dzielnica szczególnie zabiega o zachowanie historii i pamięci narodowej. – To ważny element budowy naszej tożsamości – mówi wiceburmistrz Wolke.
Przykładem są obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, których historia zostawiła szczególny ślad na Pradze, a także kolejnych rocznic wybuchu powstania warszawskiego. Równie ważna jest pamięć o wydarzeniach sprzed ponad 222 lat, kiedy to Praga stała się przedpolem walki o stolicę w ostatniej bitwie insurekcji kościuszkowskiej zwanej później Rzezią Pragi. W tym roku urząd dzielnicy po raz pierwszy zorganizował obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego w zaprzyjaźnionym kinie Praha.
Na Pradze nie zabrakło też uniesień dla miłośników kultury z najwyższej półki, a to za sprawą koncertu wielkopostnego w bazylice przy ul. Kawęczyńskiej, Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w katedrze przy ul. Floriańskiej czy też cyklu Praska Jesień w Świątyniach.
Dzielnica spisała się też, jeśli chodzi o świąteczne atrakcję dla mieszkańców. W tym roku pod katedrą św. Floriana po raz kolejny stanęła bożonarodzeniowa szopka. Jej ustawienie to kontynuacja pomysłu radnego Kamila Ciepieńko, który w 2012 r. przekonał władze dzielnicy i dyrekcję zoo do tej inicjatywy.
Ostatni dzień roku to także wspólna zabawa na pl. Hallera, czyli impreza sylwestrowa dla mieszkańców. W tym roku na scenie wystąpi m.in. zespół Pablopavo i Ludziki. Jak zapowiadają władze dzielnicy, będzie się działo!