poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

PRIMA APRILIS. US Army przejmuje koszary przy ul. 11 Listopada

W dawnych koszarach przy ul. 11 Listopada mają stacjonować amerykańskie wojska. To wynik negocjacji, które podczas wizyty w Waszyngtonie prowadził prezydent Andrzej Duda.

Od dłuższego czasu polski rząd zabiegał o wzmocnienie wschodniej flanki NATO, co miało odstraszyć agresywne zachowanie Rosji. Zgodnie z przyjętymi założeniami w Polsce ma się pojawić ponad 1,5 tys. amerykańskich żołnierzy, kilkadziesiąt ciężkich pojazdów oraz kilkaset lżejszych. Główny sztab dowodzenia będzie zlokalizowany w koszarach, w których na przełomie 19. i 20. wieku stacjonował 2. Orenburski Pułk Kozaków, czyli armia carska.

– To tłumaczy niedawny remont ul. 11 Listopada i zmianę organizacji ruchu – mówi Anna, mieszkanka ul. Bródnowskiej. – Prawdopodobnie wiedzieli już wcześnie i chcieli się pokazać.

Zarząd dzielnicy na razie nie chce komentować sprawy i czeka na oficjalne stanowisko amerykanów.

– Będziemy mieć nowych klientów – cieszy się Roman, który ma swoje stoisko z warzywami na bazarku przy ul. Namysłowskiej. – Tak duże wojsko potrzebuje przecież dobrze zjeść.

Pułk Kozaków stacjonował w koszarach do I wojny światowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. koszary przejął 36. Pułk Piechoty Legii Akademickiej. W czasie drugiej wojny światowej była tu skoszarowana armia niemiecka. W latach 90. swoje dowództwo miała tutaj m.in. 9. Dywizja Artylerii Obrony Przeciwlotniczej. W 1993 r. budynki koszar wpisano do rejestru zabytków.

Okazuje się, że niebawem koszary przy ul. 11 Listopada znów staną się obiektem wojskowym.

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości

2 KOMENTARZE

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.