poniedziałek, 15 lipca, 2024

PRIMA APRILIS. US Army przejmuje koszary przy ul. 11 Listopada

Udostępnij

W dawnych koszarach przy ul. 11 Listopada mają stacjonować amerykańskie wojska. To wynik negocjacji, które podczas wizyty w Waszyngtonie prowadził prezydent Andrzej Duda.

Od dłuższego czasu polski rząd zabiegał o wzmocnienie wschodniej flanki NATO, co miało odstraszyć agresywne zachowanie Rosji. Zgodnie z przyjętymi założeniami w Polsce ma się pojawić ponad 1,5 tys. amerykańskich żołnierzy, kilkadziesiąt ciężkich pojazdów oraz kilkaset lżejszych. Główny sztab dowodzenia będzie zlokalizowany w koszarach, w których na przełomie 19. i 20. wieku stacjonował 2. Orenburski Pułk Kozaków, czyli armia carska.

– To tłumaczy niedawny remont ul. 11 Listopada i zmianę organizacji ruchu – mówi Anna, mieszkanka ul. Bródnowskiej. – Prawdopodobnie wiedzieli już wcześnie i chcieli się pokazać.

Zarząd dzielnicy na razie nie chce komentować sprawy i czeka na oficjalne stanowisko amerykanów.

– Będziemy mieć nowych klientów – cieszy się Roman, który ma swoje stoisko z warzywami na bazarku przy ul. Namysłowskiej. – Tak duże wojsko potrzebuje przecież dobrze zjeść.

Pułk Kozaków stacjonował w koszarach do I wojny światowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. koszary przejął 36. Pułk Piechoty Legii Akademickiej. W czasie drugiej wojny światowej była tu skoszarowana armia niemiecka. W latach 90. swoje dowództwo miała tutaj m.in. 9. Dywizja Artylerii Obrony Przeciwlotniczej. W 1993 r. budynki koszar wpisano do rejestru zabytków.

Okazuje się, że niebawem koszary przy ul. 11 Listopada znów staną się obiektem wojskowym.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne