poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Użytkowanie wieczyste. Jak załatwić sprawę na Pradze

Udostępnij

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dotyczy wielu prażan – wszystkich, którzy posiadają grunty zabudowane na cele mieszkaniowe, w tym udział w gruncie w budynkach mieszkalnych. Oto kilka podstawowych informacji, jak to wykonać w naszej dzielnicy.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności następuje z mocy prawa. W ciągu 12 miesięcy urząd wyśle każdemu zaświadczenie o przekształceniu. Jak dowiedzieliśmy się w naszym praskim urzędzie, takie zaświadczenia są sukcesywnie wysyłane. Pamiętajmy jednak, że dotyczy to tysięcy osób, więc warto uzbroić się w cierpliwość. W szczególnych przypadkach, jeżeli komuś zależy na czasie (np. sprzedaje mieszkanie), wówczas może wystąpić z wnioskiem – opłata wynosi wtedy 50 zł.

Opłata przekształceniowa

Kiedy już dostaniemy zaświadczenie, będziemy mieli obowiązek ponieść opłatę przekształceniową. Można ją wnieść w ratach przez okres 20 lat od daty przekształcenia lub jednorazowo. Na mocy Uchwały nr LXXV/2128/2018 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 18 października 2018 r. od opłaty jednorazowej udzielana jest bonifikata w wysokości 98 proc. Należy w tej sprawie złożyć do urzędu stosowne pismo – zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej. Ważne! Zgłoszenie składamy dopiero po otrzymaniu zaświadczenia o przekształceniu.

urzad-dzielnicy

Z wnioskiem do sądu

Po wniesieniu wszystkich opłat lub opłaty jednorazowej otrzymamy z urzędu kolejne zaświadczenie o wniesieniu opłaty. Należy udać się z nim do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa (Wydział Ksiąg Wieczystych) i złożyć wniosek o wykreślenie roszczenia z działu III księgi wieczystej. Wniosek będzie podlegał opłacie sądowej w wysokości 250 zł w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej lub 75 zł w pozostałych przypadkach.

Działalność usługowa w mieszkaniu do wyjaśnienia

Na tym procedura przekształcenia się kończy. Opisana tutaj oczywiście dotyczy standardowego przypadku na gruncie należącym do m.st. Warszawy. W niektórych przypadkach może się nieco skomplikować, np. w sytuacji, gdy lokal mieszkalny ma także funkcję usługową. Wówczas urząd wezwie do dodatkowych wyjaśnień.

Na pocieszenie dodam, że wszyscy, którzy zapłacili w tym roku za użytkowanie wieczyste, nie stracą tych pieniędzy. Wpłata ta zostanie przeksięgowana na poczet opłaty przekształceniowej.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne