sobota, 18 maja, 2024

Warszawskie zoo zaprasza do poznania swojej wojennej historii

Udostępnij

W najbliższy piątek warszawskie zoo będzie świętować swoje 88. urodziny. W tym dniu dla zwiedzających zostanie udostępniona Willa pod Zwariowaną Gwiazdą miejsce, które kryje wiele tajemnic z czasów wojny.

Pracownicy ogrodu, co godzinę, zapraszać będą zwiedzających do odwiedzenia służbowego mieszkania dyrektora Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny. Ten niezwykły dom, stojący w ogrodzie, za sprawą bohaterskiej postawy swoich właścicieli, zyskał nazwę Willi pod Zwariowaną Gwiazdą.

Podczas II wojny światowej Jan Żabiński, który utrzymał stanowisko dyrektora, dzięki możliwości swobodnego wejścia za mur warszawskiego getta, wyprowadzał na aryjską stronę kolejnych żydów. Udzielał im pomoc i żywił w piwnicy swojego domu. Świadkowie tej heroicznej pomocy szacują, że Żabińscy uratowali w ten sposób 300 ludzi.

Pierwsza grupa zwiedzających będzie mogła obejrzeć willę w piątek, 11 marca o godz. 9.15, następne wchodzić będą co godzinę, aż do godz. 14.15 (ostatnia grupa). Zbiórka chętnych odbywać się będzie przed willą. Zwiedzanie domu państwa Żabińskich jest bezpłatne, jednakże konieczny jest zakup biletu do zoo (normalny 25 zł, ulgowy 15 zł).

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie został założony 11 marca 1928 roku. Jego powierzchnia to blisko 40 ha. Warszawskie zoo ma w swojej kolekcji ponad 3,5 tys. zwierząt przedstawicieli ponad 500 gatunków, w tym około 40 objętych programem ochrony gatunków zagrożonych tzw. EEP. Od wielu lat zoo należy do Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA) oraz Europejskiego Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Warszawskie zoo jest czynne we wszystkie dni roku, zawsze od godziny 9.00.

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne