środa, 11 września, 2024

Żyrafa w parku Praskim ma już 40 lat

Udostępnij

Żyrafa w parku Praskim, to jeden z najlepiej rozpoznawalnych symboli parku. Rzeźba żyrafy została ustawiona w 1981 r. jako dar warszawskiego zoo dla dzieci.

Rzeźba żyrafy znajduje się w parku Praskim na Pradze-Północ, tuż obok alei Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”. Rzeźba została ustawiona w 1981 r. Ma 13 metrów wysokości, jest wykonana z kwasoodpornej stali nierdzewnej i ma ażurową konstrukcję. W miejscu łat żyrafy znajdują się miejsca dla ptaków, w których gniazdują m.in. wróble.

Rozśpiewana żyrafa w parku Praskim

– Trochę dalej stoi „pomnik żyrafy”, a w jej stalowym cielsku wróble wiją sobie gniazda. Wiosną i wczesnym rankiem, gdy już budzą się ptaki, żyrafa jest cała rozśpiewana – pisała varsavianistka Danuta Szmit-Zawierucha w jednym ze swoich felietonów dla „Przeglądu Praskiego” Park Praski na Pradze. Autorem rzeźby jest Władysław Dariusz Frycz.

W notatce z tamtego okresu czytamy m.in. Po uzyskaniu wstępnych akceptacji władz miejskich i dzielnicowych na żyrafę-pomnik, który według pierwotnych zamierzeń miał stanąć przy wejściu do parku Praskiego, zoo zawarło umowę 28 kwietnia 1978 r. ze Związkiem Artystów Plastyków „ART”na wykonanie metalowego pomnika-żyrafy ze stali nierdzewnej jako swego rodzaju pomnika na 50 lecie zoo, którą podjął się wykonać artysta plastyk mgr. inż. Władysław Frycz.

Żyrafa zamiast pomnika czterech śpiących

Rzeźba była już gotowa 12 lipca 1978 r. W grudniu, w tym samym roku, zoo wystąpiło z wnioskiem do Wydziału Architektury dzielnicy Praga-Północ o zgodę na ustawienie rzeźby przy wejściu do parku. Co ciekawe, z dokumentów wynika, że rozpatrzenie wniosku zajęło urzędnikom aż dwa lata! Nie dość, że odpowiedź przyszła w 1980 r. to była odmowna. Urzędnicy tłumaczyli, że w tym miejscu ma w przyszłości zostać przeniesiony pomnik „Braterstwa Broni”, czyli „czterech śpiących”. Zoo wystąpiło ponownie o zgodę na ustawienie żyrafy, tym razem w innej lokalizacji.

W notatce czytamy też: koszt rzeźby wraz z montażem wyniósł ponad 541 tys. zł (lata 80).

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne