piątek, 22 listopada, 2024

Polodowcowy budynek nad Wisłą

Udostępnij

Jeszcze w tym roku na Golędzinowie powstanie edukacyjny pawilon, który przybliży mieszkańcom bogactwa naturalne Wisły. Pawilon powstanie jako zwieńczenie wiślanego projektu Life+.

– Chcemy cały czas budować świadomość ekologiczną warszawiaków, ale też ukazywać im piękno przyrody. Nadwiślański pawilon będzie do tego doskonały – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Budynek powstanie na Golędzinowie, na terenie między Wisłą a ul. Wybrzeże Puckie (wał wiślany) niedaleko mostu Gdańskiego. Będzie pełnił funkcję ośrodka edukacyjnego z salą wystawienniczo-wykładową. Na dwóch kondygnacjach będą mogły odbywać się warsztaty, wykłady czy lekcje, które przybliżą warszawiakom informacje na temat ekosystemu Wisły.

– Lokalizacja tego pawilonu w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły otwiera nowe możliwości. Warszawskie dzieci, ale także młodzież i dorośli będą mogli poznać naturalne bogactwo królowej polskich rzek, właśnie w miejscu, gdzie jest ono największe – mówi Iwona Zwolińska, kierowniczka projektu Life+ WislaWarszawska.pl.

Inspirację dla projektu stanowiły liczne na tym terenie głazy narzutowe, dlatego też dwukondygnacyjny budynek będzie przypominać wydrążony kamień polodowcowy. Front pawilonu zostanie w pełni przeszklony. Pozwoli to na podziwianie przez jego użytkowników okolicznej przyrody bez względu na pogodę. Przy pawilonie pojawi się też polana rekreacyjna przeznaczona m.in. do prowadzenia zajęć w terenie.

Betonowa część pawilonu z czasem powinna pokryć się mchem i niemal zlać się z otoczeniem. Dzięki temu obiekt harmonijnie będzie współgrał z krajobrazem.

Budynek powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie pasa nabrzeżnego i praskiej ścieżki rekreacyjnej, a także poddanych restytucji łąk zalewowych.

– Docelowo chcemy, aby na tych łąkach pasły się również owce i kozy, które będziemy hodować w naszej zagrodzie – tłumaczy Iwona Zwolińska i dodaje – Chcemy stworzyć miejsce, które spójnie połączy funkcje edukacyjne i rekreacyjne. Dzięki temu wszyscy chętni – po zapoznaniu się z ekspozycją – będą mogli sami eksplorować te tereny m.in. w poszukiwaniu kolejnych przedstawicieli niezwykle bogatej fauny.

W konkursie na koncepcję pawilonu wraz z zagospodarowaniem terenu zwyciężyła eM4 Pracownia Architektury Brataniec. Realizacji inwestycji podjęła się krakowska firma Transtolbud-Piekutowski Sp. z o.o., która otrzyma za nią 5 mln zł. Pawilon powstanie do 30 października 2018 r.

Obok golędzinowskiego pawilonu powstanie parking dla samochodów osobowych (15 miejsc), autokarów (2 miejsca), zamontowane zostaną stojaki na rower, a także stacja Veturilo.

źródło: UM

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne