Na Pradze dominują kobiety

1

Nikogo nie trzeba przekonywać, że bez kobiet warszawska Praga wcale nie byłaby taka piękna. Warto też wiedzieć, że na czele najważniejszych praskich urzędów stoją właśnie kobiety.

Liczba mieszkanek Pragi-Północ wyniosła w 2018 r. 34,6 tys. osób, to spadek o 1,6 proc. w porównaniu z 2017 r. Na 100 mężczyzn na Pradze przypada 107 kobiet w wieku 15-64 lat i 183 w wieku ponad 65 lat. Bez wątpienia kobiety dominują w dzielnicy. Średnia wieku naszych Pań wynosi niewiele ponad 44 lata. Prażanki najczęściej też zachodzą w ciążę przed trzydziestką, a dokładnie w wieku 29,7 lat.

Listopad nie dla kobiet

Co ciekawe, najwięcej dziewczyn na Pradze rodzi się w pierwszej połowie roku, np. w lutym i w maju 2017 r. codziennie rodziła się jedna dziewczynka! To oczywiście myślowy skrót, ale faktem jest, że w tych miesiącach urodziło 30 prażanek. Najmniej, bo tylko 15, urodziło się w listopadzie, a w październiku – 19.

Liczba kobiet bezrobotnych w dzielnicy Praga-Północ, zarejestrowanych na koniec 2018 r. to 569. Ponad 28 proc. ma od 25 do 35 lat. Bez pracy powyżej 24 miesięcy pozostaje blisko 20 proc.

Praga w rękach kobiet

Na czele dzielnicy stoi nie kto inny jak kobieta; Ilona Soja-Kozłowska, która piastuje urząd burmistrza Pragi-Północ od grudnia 2018 r. Rozmawialiśmy z nią tutaj Soja-Kozłowska: Stawiam na poprawę jakości życia mieszkańców. Dyrektorem Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami jest Bożena Salich, a Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty – Edyta Federowicz. Praskim bibliotekami zarządza Janina Zakrzewska-Masłowska, zaś szefową Domu Kultury jest Katarzyna Sołtys. W Radzie Dzielnicy Praga-Północ na 23 radnych, 11 to Panie.

Źródło: Zasoby informacyjne Urzędu Statystycznego w Warszawie

Przekaż dalej

1 komentarz

Dodaj komentarz