czwartek, 21 listopada, 2024

Nowe osiedle na dawnych terenach FSO. Projekt ma się zakończyć w 2050 roku [FILM]

Udostępnij

Miasto przyszłości z nowoczesnymi mieszkaniami i łatwym dostępem do szkół, sklepów i biur. Taki zamysł towarzyszy architektom, którzy kreślą śmiałe wizje na dawnych terenach Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu. Pierwsze prace mają ruszyć w 2025 roku, a cały projekt zakończyć się w połowie obecnego stulecia.

Nowe, wielofunkcyjne osiedle na Pradze-Północ powstanie w otoczeniu zieleni, z 10 ha centralnym parkiem, z wieloma rozwianiami ekologicznymi, dopracowanym układem architektonicznym. Będą tu nowoczesne mieszkania, placówki edukacyjne, a także przestrzenie handlowo-usługowe i biurowe. To wizja F.S.O. PARK – inwestycji, która ma zostać zrealizowana przez OKAM, developer znanego na Pradze m.in. z takich projektów jak BOHEMA – Strefa Praga przy ul. Szwedzkiej.

Rozpoczęcie prac na 62 ha działce przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie w ramach I etapu, planowane jest na początek 2025 roku, a realizacja całego projektu rozłoży się na ok. 25 lat, czyli aż do 2050 roku.

osiedle
Nowe osiedle na terenach dawnego FSO na Pradze-Północ. Źródło: Mat. prasowe

Wizja architektoniczna terenu została stworzona przez OKAM, we współpracy z pracowniami WXCA oraz SAWAWA. Nawiązuje ona do Master Planu zrealizowanego przez firmę Dawos na zlecenie Urzędu m. st. Warszawy w 2019 roku.

Na terenach dawnego FSO może zamieszkać nawet 19 tysięcy osób

W 2021 roku OKAM zakupił podupadły, pofabryczny teren po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych. Mając doświadczenie w rewitalizacji terenów pofabrycznych i przykładając wagę do historii, deweloper już przed dwoma laty podjął decyzję o zachowaniu wybranych budynków lub ich fragmentów, co zostało ujęte w koncepcji Master Planu – czytamy w informacji prasowej developera.

Powierzchnia użytkowa całego terenu wyniesie ok. 700 tys. mkw., zaś powierzchnia użytkowa mieszkań niemal 440 tys. mkw. Realizacja I etapu planowana jest w I kwartale 2025 r. W ramach I etapu projektu, który obejmie ok. 11 ha, powstanie część budynków mieszkalnych z powierzchniami handlowo-usługowymi a także pierwszy fragment parku. Docelowo w całej inwestycji powstanie ok. 12 tys. mieszkań z przeznaczeniem dla 17-19 tys. osób, a także ok. 13 tys. nowych miejsc pracy.

Otwarty park przy Jagiellońskiej

F.S.O. PARK nie będzie ogrodzony, będzie miejscem otwartym dla lokalnej społeczności, w inwestycji przewidziano liczne przestrzenie publiczne. Poza zabudowaniami mieszkaniowymi pojawią się obiekty edukacyjne oraz handlowo-usługowe, w tym przestrzeń pod eko-targ, powierzchnie biurowe, a także strefy przeznaczone pod organizację wydarzeń kulturowych. Mieszkańcy Warszawy będą posiadać swobodny dostęp m.in. do zielonej oazy w postaci 10 ha parku, która będzie stanowić niezwykle istotny element projektu ciągnący się przez całą długość terenu.

osiedle
Nowe osiedle na terenach dawnego FSO na Pradze-Północ. Źródło: Mat. prasowe

Koncepcja Master Planu zakłada budowę placówek oświatowych, w tym szkoły podstawowej z przeznaczeniem dla ponad 650 uczniów (ponad 200 więcej niż wynika z obliczeń), która ma powstać w ramach I etapu inwestycji. W przyszłości mają szansę pojawić się w F.S.O. PARK następne placówki edukacyjne. Wizja architektów zakłada ponadto stworzenie terenów rekreacyjno-sportowych, przylegających do przestrzeni dedykowanej dla placówek oświatowych, a także np. publicznego skateparku, ścieżek biegowych czy rowerowych – mających na celu promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia.

Zieleń i ekologia przede wszystkim

Jednym z najważniejszych elementów inwestycji stanowić będą tereny zielone – wypełnią ok. 20 ha działki, z czego 10 ha zajmie park przebiegający przez centralną część inwestycji. Stawiając na świadomość wpływu „zielonej architektury” na zdrowie fizyczne i psychiczne, dodatkowo zaprojektowana zostanie specjalna zieleń wokół i na budynkach.

Projekt będzie realizowany z użyciem przyjaznych środowisku materiałów i prefabrykatów.

Rozwiązania prośrodowiskowe, które planuje zastosować na inwestycji OKAM, przyczyniać się będą do redukcji CO2, obniżenia temperatury, ograniczenia produkcji odpadów, zużycia plastiku oraz indywidualnego transportu kołowego spalinowego, a także do rozwoju odnawialnych źródeł energii. Poza ochroną klimatu, docelowo mają przełożyć się one na zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej czy wody, a także poprawienie komfortu życia mieszkańców i najemców.

osiedle
Nowe osiedle na terenach dawnego FSO na Pradze-Północ. Źródło: Mat. prasowe

Na terenie projektu mogą pojawić się też rozwiązania z obszaru OZE, czyli fotowoltaika, kolektory słoneczne, pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu. Dzięki energii odnawialnej możliwe będzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną z sieci o 20 proc. Planowany jest też system całkowitej retencji wody opadowej czy wewnętrzna sieć niskotemperaturowa. Nowoczesne rozwiązania, według założeń, pozwolą o 100 proc. zmniejszyć w miesiącach letnich zapotrzebowania na energię cieplną z sieci potrzebną do grzania wody i klimatyzacji, a także na o 34 proc. mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną z sieci w zimę.

Osiedle zamknięte dla samochodów

Aby ograniczyć emisję CO2, ruch samochodów spalinowych, w tym osobowych, na terenie kompleksu będzie wyłączony. Wokół inwestycji powstaną parkingi zbiorcze, wyznaczone zostaną też punkty dla aut dostawczych czy kurierów, zaś do dyspozycji mieszkańców czy najemców OKAM przekaże pojazdy elektryczne czy rowery. W bliskiej odległości od terenów, na których powstanie F.S.O. PARK znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe, w pobliżu ma zostać wybudowana stacja metra Żerań FSO. Dzięki rozbudowanym arterią drogowym do centrum stolicy można dojechać stąd w ok. 20 min, tuż za inwestycją znajduje się również droga wyjazdowa S8 z Warszawy. Docelowo cały projekt przewiduje zmniejszenie aż o 70 proc. zapotrzebowanie na transport własnym samochodem.

Projekt ma zostać zrealizowany do 2050 roku, o ile deweloper uzyska wsparcie władz Warszawy i partnerów biznesowych.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne