Rafał Trzaskowski zdecydowanie wygrywa na Pradze-Północ, ale to Karol Nawrocki już za kilka miesięcy obejmie urząd prezydenta Polski. Jak się okazuje, Warszawa, która od 2006 roku znajduje się w rękach liderów Platformy Obywatelskiej, to za mało, aby wygrać wybory prezydenckie w Polsce.
Wyniki wyborów na urząd prezydenta Polski w 2025 roku na Pradze-Północ:
- Rafał Trzaskowski – 61,70 proc. głosów (21796),
- Karol Nawrocki – 38,03 (13528).
Rafał Trzaskowski pozostanie prezydentem Warszawy do końca kadencji. Co to oznacza dla politycznej układanki na Pradze-Północ? Zachęcam do obejrzenia materiału Trzaskowski, Nawrocki a sprawy Pragi, w którym przedstawiłem polityczny scenariusz powrotu prezydenta do pracy przy pl. Bankowym.
Kadencja prezydenta Warszawy zakończy się w 2029 r. o ile wcześniej Rafał Trzaskowski nie zostanie odwołany z urzędu. Od kilku miesięcy słychać głosy, że w Warszawie ma zostać przeprowadzona szeroka akcja, której celem jest referendum. Przypomnijmy; w 2013 r. w Warszawie odbyło się referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz, jednak ze względu na niską frekwencję zostało uznane za nieważne.
Jak w wyborach prezydenckich głosowała Praga-Północ?
Rafał Trzaskowski zdobył na Pradze 61,70 proc. głosów, zaś Karol Nawrocki 38,03, co oznacza 21 796 głosów za Trzaskowskim i 13 528 za Nawrockim. W pierwszej turze Karol Nawrocki swój najlepszy wynik zanotował właśnie na Pradze-Północ, w drugiej najwięcej głosów zdobył w Rembertowie, ale i tak Praga pozostaje jedną z tych dzielnic, w których nowy prezydent cieszy się największą popularnością.
W żadnej komisji wyborczej na Pradze-Północ, podobnie jak w całej Warszawie, Karol Nawrocki nie wygrał z Rafałem Trzaskowskim. Blisko zwycięstwa Nawrocki był jedynie w komisji w Szpitalu Praskim, gdzie różnica pomiędzy kandydatami wyniosła dokładnie jeden głos (56 do 57 ze wskazaniem na prezydenta Warszawy). W szpitalu głosowali jednak pacjenci z całej Warszawy, trudno więc analizować ten przypadek przez pryzmat całej Pragi-Północ.
Najmniejsza różnica w komisji przy Otwockiej
Najbliżej zwycięstwa Karol Nawrocki był na Szmulkach, w komisji przy ul. Otwockiej 3, gdzie głosowali m.in. mieszkańcy ulic: Kosmowskiej, Grodzieńskiej, Śnieżnej i części ulic Łochowskiej, Otwockiej i Łomżyńskiej. Trzaskowski zdobył tam 53,91 proc. głosów, zaś Nawrocki 46,09 proc. Różnica to tylko 83 głosy na korzyść Rafała Trzaskowskiego.
Najmniej głosów, 25,86 proc., Karol Nawrocki otrzymał w komisji przy ul. Jagiellońskiej 7. Głosowali w mieszkańcy ulic: Kępnej, Krowiej, Sprzecznej, Wrzesińskiej i Sokolej, a także części ulic Okrzei, Jagiellońskiej i Targowej. Różnica wyniosła tam aż 674 głosy.
Frekwencja na Pradze
Frekwencja na Pradze-Północ tradycyjnie należała do najniższych w Warszawie. Do wyborów ruszyło 76,95 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców. To i tak więcej niż podczas pierwszej tury, kiedy swój głos oddało na Pradze niewiele ponad 73 proc. wyborców.
Największa frekwencja była we wspomnianej już komisji przy ul. Jagiellońskiej 7 i wyniosła 84,01 proc. Zagłosowało w niej 1341 osób. Najsłabiej wypadła frekwencja w komisji przy ul. Kawęczyńskiej 23/25, gdzie zagłosowało niewiele ponad 65 proc., co w tym przypadku (1003 głosujących), oznacza, że ponad pół tysiąca mieszkańców zostało w domu.