piątek, 22 listopada, 2024

Wydarzenia na Pradze. 14-15 października 2023 r.

W każdy piątek dziennikarze portalu Przegladpraski.pl przedstawiają najciekawsze wydarzenia, które dzieją się na Pradze-Północ. To przegląd największych imprez i kameralnych spotkań.

Udostępnij

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. Koncerty, spacery z przewodnikiem i wystawy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

14 października 2023 r. (sobota) na Pradze

Eko Targ zdrowej żywności i rękodzieła

W najbliższy weekend na bazarku przy ulicy Kawęczyńskiej i Radzymińskiej odbędzie się Eko Targ na którym, oprócz zdrowej żywności, będzie też można kupić produkty rękodzielnicze. Nie zabraknie też pokazów i warsztatów kulinarnych, a także atrakcji dla dzieci.

Więcej pisaliśmy tutaj Zdrowa żywność i wata cukrowa. Władze chcą ożywić bazary na Pradze

Miejsce: Bazar Szmulki, godz. 10-18

Jesienne aranżacje ogrodu

Podczas warsztatów zbudujemy naturalne domki dla jeży, zapoznamy się ze słowiańską tradycją lalek motanek (zero waste), zgłębimy tajniki życia pszczół tworząc świeczki z naturalnego wosku, a także wykonamy naturalne kalendarze adwentowe

Wszystkich chętnych zapraszamy do zapisów pod adresem: ppn_srodowisko@um.warszawa.pl. Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

Miejsce: Oratorium, ul. Kawęczyńska 53, godz. 10.00

Spacer: Starej Pragi dawne fabryki – te zapomniane i te słynne

Na Starej Pradze widać w wielu miejscach fabryczne budynki z czerwonej cegły. Dzielnica od zawsze była miejscem, w którym kwitło wytwórstwo. Niestety, po wielu słynnych fabrykach nie został nawet ślad. Zwykle są kompletnie zapomniane…

na zdjęciu fabryka przy Szwedzkiej
Dawne zabudowania fabryki Polena przy ul. Szwedzkiej na Pradze-Północ. Fot. KC/Przegladpraski.pl

W drugiej połowie XIX wieku, gdy pojawiły się po tej stronie Wisły aż trzy linie kolejowe prowadzące w głąb Rosji, praski przemysł przeżywał okres prosperity trwającej aż do pierwszej wojny światowej. Tu mieściły się dwie największe w kraju emaliernie, trzy fabryki urządzeń młynarskich, fabryka wentylatorów, fabryka pomp, liczne młyny, fabryki koronek i pończoch oraz oczywiście legendarna fabryka wódek. W okresie międzywojennym pojawiły się fabryki urządzeń okrętowych, urządzeń kolejowych, szyb samochodowych, wind, rzeźnia miejska, a także zakłady produkujące zabawki oraz oczywiście słynna mennica. W czasie okupacji rożne zakłady produkowały w sposób konspiracyjny części do broni. Więcej historii usłyszymy podczas spaceru.

Zbiórka: ul. Floriańska 14, godz. 11.00

Warsztaty #WarszawaWKwiatach – byliny eteryczne

Na warsztatach porozmawiamy językiem zapachów. Wyruszymy w podróż w kierunku niepowtarzalnych bylinowych aromatów.

Dowiemy się czym są olejki eteryczne, jak działają i do czego wykorzystują je rośliny. Poznamy też zasady ich stosowania.

Link do zapisów:

https://docs.google.com/…/1FAIpQLSeXwxj4EKyjOv…/viewform

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 12.00

Skrzydlata Dzielnica Wisła – spacer ornitologiczny

Kolejny spacer odbędzie się pod hasłem „Październik miesiącem rzadkości”

Migracje ptaków, czyli ich wędrówki, to zjawisko związanych z porą roku okresowych zmian miejsc przebywania tych zwierząt. Ptaki wędrowne przemieszczają się z lęgowisk, gdzie ma miejsce rozród w czasie najlepszych warunków życiowych, na zimowiska, gdzie żyją w czasie, kiedy warunki panujące na lęgowiskach utrudniają przeżycie.

Zbiórka: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 14.00

Skrzydlata Dzielnica Wisła. Fot. FB/Kamień. Pawilon Edukacyjny

Open Stage. Koncert zespołu Słowodaję.

Słowodaję to przede wszystkim wrażliwość. Repertuar, obejmujący utwory z debiutanckiej EP-ki pt. „lata dwudzieste” i niewydanej twórczości, to piosenki napisane z punktu widzenia czterech dziewczyn usiłujących nawigować życiem w jego drugiej dekadzie. Młodość, miłość, niepewność jutra i poszukiwanie sensu to tematy, z którymi zmagają się na co dzień i których nie boją się poruszać w swoich tekstach. W aspekcie muzycznym dają się ponieść fantazji. Operują możliwościami instrumentów smyczkowych, perkusyjnych, fortepianu czy ukulele.

Wstęp wolny.

Miejsce: Pałacyk Konopackiego, godz. 19.00

15 pażdziernika 2023 r. (niedziela) na Pradze

Spievy z-pad mosta – śpiewny krąg #wKamieniu

„Spievy z-pad mosta” zapraszają wszystkich chętnych do udziału w śpiewnym kręgu. Badamy i śpiewamy pradawne ludowe pieśni tworzone przez białoruskie kobiety, sięgające korzeniami czasów przedchrześcijańskich. Ta kultura ma mocny terapeutyczny wpływ na stan ludzkiego ciała i umysłu.

Jeżeli interesuje Was dźwięk, kontakt z głosami innych osób, techniki relaksacyjne, kobieca energia, uzdrawianie dźwiękiem – serdecznie zapraszamy, by dołączyć do naszego chóru, który ma charakter otwarty.

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 18.00

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne