wtorek, 23 lipca, 2024

Zdrowa żywność i wata cukrowa. Władze chcą ożywić bazary na Pradze

Udostępnij

W najbliższy weekend na bazarku przy ulicy Kawęczyńskiej i Radzymińskiej odbędzie się Eko Targ na którym, oprócz zdrowej żywności, będzie też można kupić produkty rękodzielnicze. Nie zabraknie też pokazów i warsztatów kulinarnych, a także atrakcji dla dzieci.

To kolejny pomysł na ożywienie bazarowego handlu na Pradze Północ. Wystawców, którzy zaproponują swoje wyroby, będzie można spotkać na bazarku na Szmulowiźnie pomiędzy ulicami Kawęczyńską a Radzymińską.

– Praga to dobre miejsce do życia. Dzielnica z historią, z klimatem, który coraz więcej mieszkańców Warszawy docenia. Elementem praskiego folkloru jest też drobny handel. Świętujemy tradycję Szmulowizny organizując weekendowy Eko Targ. Mamy nadzieję, że wielu kupców zostanie z nami na stałe, a mieszkańcom spodoba się robienie zakupów na Szmulkach – mówi Maciej Wójtowicz, dyrektor Zarządu Praskich Terenów Publicznych.

Historia Szmulowizny

Szmula Jakubowicza Sonnenberga zwanego Zbytkowerem, żydowskiego kupca, protegowanego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego trudno dobrze wspominać. Dorobił się na dostawach dla wojska rosyjskiego i zbiegł ze stolicy po wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 roku. Pozostały po nim tereny, wówczas podwarszawskie, które nazwano od jego imienia Szmulowizną, a potocznie Szmulkami.

Współczesne Szmulki to osiedle na granicy Pragi-Północ z Pragą-Południe i Targówkiem. Jeszcze kilkanaście lat temu cieszyło się złą sławą. Dzisiaj znane jest przede wszystkim z powodu szkoły muzycznej, uczelni, bazyliki, Konesera czy Małej Warszawy. W otoczeniu zabytkowych kamienic i przedwojennej architektury kręconych jest wiele filmów. Miasto prowadzi od wielu lat rewitalizację Pragi. Na Szmulkach u zbiegu Markowskiej i Ząbkowskiej powstaje budynek TBS na 180 mieszkań, naprzeciwko wkrótce zostanie oddane Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia”. Dzielnica jest coraz bardziej ceniona jako „naturalne” i wygodne miejsce do życia, także z powodu transportu publicznego czyli bliskości linii tramwajowych, kolejowych i metra.

Weekendowy Eko Targ i atrakcje dla dzieci

Na Szmulkach działa jeden bazar – przy ul. Radzymińskiej 6. Jest otwarty od poniedziałku do soboty. Dostępne są pawilony o powierzchni 15 m2, część czeka na nowych dzierżawców – informuje dzielnica.

Tam właśnie zostanie zorganizowany „Eko Targ zdrowej żywności i rękodzieła na Szmulkach” – w sobotę i niedzielę między godziną 10.00 a 18.00 organizatorzy – Zarząd Praskich Terenów Publicznych – przewidują wiele atrakcji dla dzieci (wata cukrowa, brokatowe tatuaże, malowanie buziek, konkursy z nagrodami). Rodziców przyciągną zapewne:

  • pokaz kulinarny wraz z poczęstunkiem grochówką wojskową (w sobotę)
  • kreatywne warsztaty kulinarne (w niedzielę).

20 wystawców będzie oferowało w specjalnie przygotowanych namiotach ekologiczną żywność i rękodzieło. Będą to m.in.: Śląskie smaki (wędliny), gospodarstwo sadownicze Mini-Kiwi, Rawski Miodek, Pasieka Warmińska Mleczne inspiracje, Eko kiszonki, Malinowe wzgórze (przetwory, soki), obwarzanki, wędzone ryby, Koreb (piwo rzemieślnicze). Można będzie kupić też produkty rękodzielnicze: sowy, anioły, makramy, koszyki wiklinowe, wazony, szkatułki, swetry ręcznie robione, biżuterię z kamieni naturalnych, rzeźby w drewnie i żywicy.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne