Czy w dużym mieście, w którym smog i zanieczyszczenia powietrza to codzienność mieszkańców, można skutecznie dbać o zdrowie? Jak zadbać o drogi oddechowe? Czy są sposoby, żeby uniknąć przeziębień w sezonie zimowym?
Przy ul. Jagiellońskiej 7, w Dzielnicowym Ośrodku Sportu i Rekreacji, mieszkańcy mogą korzystać z groty solnej z tężnią solankową.
45-minutowa sesja daje tyle samo korzyści zdrowotnych co trzydniowy pobyt nad morzem. Jak to możliwe? W grocie panuje swoisty mikroklimat. Parująca sól, która przyjechała na warszawską Pragę z Kopalni Soli z Kłodawy sprawia, że powietrze jest czyste i wysoko zjonizowane, co z kolei korzystnie wpływa na układ oddechowy i funkcjonowanie całego organizmu. W komnacie znajduje się także tężnia solankowa, która wzmacnia działanie soli. Dźwięk płynącej solanki wycisza organizm, pozwala się zrelaksować i nabrać sił witalnych. Wizytę dopełnia koloroterapia oraz muzyka relaksacyjna.
Przepis na zdrowie
Pobyt w grocie solnej korzystnie wpływa przede wszystkim na drogi oddechowe. Groty zaczęły powstawać na początku XX wieku. Polski lekarz Feliks Boczkowski badając górników pracujących w Wieliczce odkrył, że ich drogi oddechowe są w niemal idealnym stanie. Sól ze ścian kopalni, w połączeniu z wilgotnym powietrzem uwalnia wiele minerałów m.in. jod, miedź, brom, magnez, wapń, potas, sód oraz selen i żelazo. Dzięki temu groty solne korzystnie oddziałują nie tylko na układ oddechowy, ale również pokarmowy, nerwowy, immunologiczny i skórę.
Grota solna wraz z tężnią solankową jest otwarta od poniedziałku do piątku. Można z niej korzystać w godzinach 9:00-22:00 (ostatnie wejście o 21:00), w weekendy od 10:00 do 22:00 (ostatnie wejście o 21:00). Wejścia do komnaty odbywają się o pełnych godzinach, czas seansu to 45 min. W trakcie sesji jednocześnie mogą przebywać w grocie maksymalnie 4 osoby.
Tężnie solankowe na Pradze
Na Pradze-Północ działają też tężnie solankowe. Znajdują się na pl. Hallera oraz przy ul. Floriańskiej. Tężnia na Hallera w przyszłym roku zostanie zmodernizowana. Konstrukcja ma zostać zadaszona i zabezpieczona. Władze dzielnicy przychyliły się do wniosku pomysłodawcy tężni Kamila Ciepieńko.
Zahartuj nie tylko ducha
Sauny znane są od niepamiętnych czasów. Budowane były przez ludy ugrofińskie i słowiańskie. Pełniły funkcję społeczną, ale też leczniczą. Dzisiaj korzystanie z saun zaleca się m.in. przy zapaleniu oskrzeli, astmie, ale też w leczeniu nadciśnienia.
W porcie Czerniakowskim, a także przy Plaży Saska i Plaży Rusałka odbywają się bezpłatne, półtoragodzinne sesje.
Rezerwacji indywidulanych można dokonywać przez strony: https://saunawisla.pl/sauna-wisla/ – dla sauny w Porcie Czerniakowskim, https://saunanadwisla.bookero.pl/ – dla mobilnej sauny przy Plaży Saska i Rusałka. Oba miejsca to efekt realizacji pomysłów z budżetu obywatelskiego z 2020 i 2023 roku.