poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Pierwsza miejska tężnia w Warszawie zostanie zmodernizowana. Jest decyzja władz Pragi-Północ

Udostępnij

Tężnia na placu Hallera zostanie zmodernizowana. Konstrukcja ma zostać zadaszona i zabezpieczona. Władze dzielnicy przychyliły się do wniosku pomysłodawcy tężni Kamila Ciepieńko.

– W tym roku minęło pięć lat od kiedy na pl. Hallera pojawiła się tężnia solankowa. To pierwsza tego typu konstrukcja w środku miasta, a co za tym idzie, wyróżnienie dla dzielnicy. Niestety, czas nie jest naszym sprzymierzeńcem, dlatego zwróciłem się z prośbą o podjęcie działań służących rewitalizacji tężni – mówi Kamil Ciepieńko, wiceprzewodniczący rady dzielnicy z klubu Kocham Pragę.

Jak czytamy we wniosku, radny tłumaczy, że należy zabezpieczyć tężnie przed deszczem budując dach, a także wykonać prace polegające na zabezpieczeniu zbiornika z solanką. Ważna jest też wymiana tarniny, po której spływa solanka. Mieszkańcy zgłaszają też prośby o dodatkowe ławki wokół tężni.

Tężnia zostanie zabezpieczona

Jak udało nam się dowiedzieć, władze dzielnicy Praga-Północ przychyliły się do wniosku i podjęły decyzję o modernizacji tężni. Dodatkowo ma zostać wykonane zabezpieczeniem przed wchodzeniem osób postronnych na elementy konstrukcyjne tężni.

Modernizacją tężni mają zająć się urzędnicy Zarządu Praskich Terenów Publicznych.

Tężnia solankowa na pl. Hallera powstała w ramach budżetu obywatelskiego w 2018 roku. W tym samym roku tężnia została nominowana do europejskiego konkursu „Innowacje w polityce”. Z kolei w 2019 r. została nominowana do Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Tężnia zdobyła dwie nagrody w tym konkursie; wygrała w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna 2018 roku oraz najlepsze rozwiązanie proekologiczne 2018 roku.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne