piątek, 18 października, 2024

Święto Stalowej. Zabawy i utrudnienia dla mieszkańców

Udostępnij

Trzy dni wypełnione koncertami, warsztatami, spacerami, wystawami – na jednej
z ulubionych praskich ulic. Przed nami trzecia edycja „Święta Ulicy Stalowej”!

W poprzednich latach impreza przyciągnęła ponad 5 tys. uczestników i cieszyła się zainteresowaniem nie tylko ze strony mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy, ale także odwiedzających z innych części stolicy.

Kolejna odsłona festiwalu organizowanego przez Dom Kultury „Praga” potrwa od 14 do 16 czerwca i będzie połączona z obchodami 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dlatego w tym roku podtytuł Święta to „lokalność w Europie – wczoraj, dziś i jutro”.

Na scenie pojawią się więc zespoły i artyści z różnych krajów Europy:

  • 14 czerwca – wczoraj – państwa założycielskie Unii Europejskiej,
  • 15 czerwca – dziś – te, które dołączyły później (w tym Polska w 2004 r.),
  • 16 czerwca – jutro – kraje kandydujące do członkostwa w UE.

„Wczoraj”, czyli 14 czerwca, zjemy wspólnie pyszną kolację śródziemnomorską, usłyszymy koncert polsko-francuskiego zespołu BeMy oraz weźmiemy udział w silent disco
z niemieckim techno i italo disco.

15 czerwca („dziś”) zaczniemy przejazdem rowerowym i paradą sąsiedzką, a na scenie odbędą się koncerty warszawskiej Kapeli Sztajer, polsko-słowackiego Trio Julii Masnicovej i Los Payos z repertuarem hiszpańskim.

„Jutro” (16 czerwca) rozpoczniemy dzień od śniadania sąsiedzkiego i operowego koncertu balkonowego, potem ruszymy z pochodem… piesków, zaś wieczorem wystąpią: polsko-białoruska Hajda Banda, zespół Dagadana łączący elementy kultury ukraińskiej i polskiej oraz grająca bałkańskie rytmy grupa Bum Bum Orkestar.

Warsztaty prowadzone przez mieszkańców

To nie wszystko! Wzdłuż ulicy rozstawimy 14 namiotów, w których będą się odbywać warsztaty prowadzone przez mieszkańców, lokalne instytucje, a także przez tutejszych twórców, gdyż po raz kolejny finansujemy działania w ramach Minigrantów. Dodatkowo zaprosimy na spacery tematyczne, spektakle dla dzieci oraz wystawę „Stara-Nowa Praga” w technologii 3D.

Ponadto będzie można m.in. nauczyć się rękodzieła pochodzącego z Ukrainy i zapoznać się z literaturą tego kraju, skosztować duńskich przysmaków, namalować swoją ceramiczną płytkę azulejo, zatańczyć taniec brzucha czy współtworzyć pomnik „Prażaka Europejczyka”. Bo trzecia edycja „Święta Ulicy Stalowej” to festiwal sąsiedzki, podczas którego będziemy celebrować naszą przynależność do zjednoczonej Europy.

Ulica Stalowa zamknięta dla samochodów

Mieszkańcy muszą się też liczyć z utrudnieniami. Ulica Stalowa, pomiędzy ul. Czynszową a Szwedzką, zostanie zamknięta dla ruchu. – W trosce o bezpieczeństwo uczestników święta oraz Waszego mienia samochody pozostawione w zamkniętej strefie zostaną odholowane zgodnie z wymogami służb porządkowych i jednostek dbających o porządek podczas imprez miejskich – tłumaczą organizatorzy. Nie będzie też możliwości wjechania na posesję znajdujące się na tym terenie i wyjechanie z nich.

Fragment ulicy Stalowej będzie zamknięty od 14 czerwca od godz. 10:00 do 16/17 czerwca do 02:00.

Organizatorem wydarzenia jest Dom Kultury „Praga”. Patronat honorowy: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne