wtorek, 3 grudnia, 2024

Czy w mieszkaniu komunalnym mogę zameldować dodatkową osobę?

Z tego artykułu dowiesz się co zrobić, żeby w mieszkaniu komunalnym zameldować dodatkową osobę i gdzie znaleźć odpowiednie wnioski i dokumenty

Udostępnij

Prawo dopuszcza zameldowanie w mieszkaniu komunalnym dodatkowych osób. Musimy jednak spełnić kryteria i otrzymać zgodę zarządu dzielnicy. Tłumaczymy, jak to zrobić i dlaczego nie każdy może liczyć na przychylność urzędników.

Czy w mieszkaniu komunalnym mogę zameldować dodatkową osobę? To pytanie, które często zadają sobie mieszkańcy lokali komunalnych, czyli mieszkań wynajmowanych od Miasta Stołecznego Warszawy, które nie są ich własnością.

Aby w mieszkaniu komunalnym mogła zamieszkać osoba trzecia, czyli nie ujęta w umowie najmu, potrzebna jest pisemna zgoda właściciela, w tym przypadku jest to zarząd dzielnicy Praga-Północ, który reprezentuje m.st. Warszawa.

Reguluje to par. 26 uchwały Nr XXIII/669/2019 Rady m.st. Warszawy z dnia 5.12.2019 r. (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2019 r., poz. 14836) w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu m.st. Warszawy.

W myśl tych przepisów, żeby uzyskać zgodę na oddanie do bezpłatnego używania, czyli zamieszkiwania, lokal lub jego część osobie trzeciej, najemca lokalu posiadający umowę najmu zawartą na czas nieoznaczony musi złożyć wniosek o pomoc mieszkaniową. Wniosek będzie dotyczył zgody na bezpłatne używanie lokalu.

PRZECZYTAJ: Co stanie się z mieszkaniem komunalnym po śmierci głównego najemcy?

Wypełniony wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć do urzędu dzielnicy właściwego dla położenia lokalu, w naszym przypadku to Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy przy ul. Kłopotowskiego 15. Następnie wniosek zostaje rozpatrzony przez zarząd dzielnicy, który podejmuje decyzję. Nie wszyscy mogą jednak liczyć na przychylność urzędników.

Kiedy nie zameldujemy dodatkowej osoby w mieszkaniu komunalnym?

Zarząd dzielnicy nie zgodzi się na udzielenie takiej formy pomocy mieszkaniowej, jeśli:

  • przekroczone zostanie kryterium metrażowe w lokalu (dla 1 osoby zamieszkującej to 10m2 i dla dwóch 14m2 a dla każdej następnej po 6m2);
  • najemca zalega z opłatami.

W myśl przepisów zgoda zarządu dzielnicy nie jest wymagana, jeśli:

  • najemca i osoba trzecia pozostają w związku małżeńskim;
  • najemca jest obciążony wobec osoby trzeciej obowiązkiem alimentacyjnym.

Przepisy wymienionej uchwały nie mają zastosowania do najmu socjalnego lokalu. Druk wniosku wraz z załącznikami dostępny jest na stronach internetowych urzędów dzielnic.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne