sobota, 26 kwietnia, 2025
WiadomościMusica Sacra na Pradze. Wielki festiwal muzyki sakralnej w katedrze

Musica Sacra na Pradze. Wielki festiwal muzyki sakralnej w katedrze

Udostępnij

Zapierające dech w piersiach dźwięki organów, chorał gregoriański i najpiękniejsze wykonania dzieł chóralnych – to wszystko już wkrótce będzie się działo na Pradze, w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana.

W dniach 27 kwietnia – 4 maja odbędzie się II edycja warszawsko-praskiego festiwalu muzyki sakralnej Musica Sacra. To będą cztery niezwykłe dni poświęcone muzyce sakralnej w najlepszym wydaniu. Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny.

Odsłonięcie tablicy pamięci Mariana Sawy

Inauguracja nastąpi w niedzielę, 27 kwietnia, podczas liturgii mszy świętej odbywającej się w muzycznej oprawie, na którą składać się będą: majestatyczne brzmienie organów, misteryjny chorał gregoriański, wzniosły śpiew polifoniczny oraz piękno celebracji przygotowanej przez mistrzów ceremonii. Po zakończeniu liturgii zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Marianowi Sawie.

W poniedziałek, 28 kwietnia zabrzmi muzyka wybitnego polskiego kompozytora, organisty i improwizatora, Mariana Sawy. W tym roku przypada 20. rocznica śmierci tego kompozytora. Z tej okazji została nagrana przez Chór Musica Sacra płyta Inviolata, której promocja obędzie się podczas koncertu. W repertuarze znajdą się utwory chóralne z płyty oraz utwory organowe autorstwa Sawy. Warto wspomnieć, że kompozytor mieszkał na Pradze-Północ w sąsiedztwie katedry Warszawsko – Praskiej.

Śpiew, taniec i instrumenty ludowe

W czwartek, 1 maja, odbędzie się warszawska premiera Mysterium de Montserrat Pawła Głowińskiego w wykonaniu Chóru Kameralnego Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To autorski projekt muzyczny w formie misterium, oparty na melodiach pieśni i tańców zachowanych do dziś w słynnej „Czerwonej Księdze” z benedyktyńskiego klasztoru Montserrat w Hiszpanii. Śpiew, taniec, historyczne instrumenty ludowe i gra przestrzenią, dzięki współczesnym aranżacjom pozwolą na nowo odkryć piękno średniowiecznych pieśni pielgrzymów.

Za tydzień, w niedzielę 4 maja, odbędzie się koncert finałowy The Adoration w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej. Będzie to wyjątkowe zestawienie muzyki renesansowej Williama Byrda i Tomasa Luisa de Victorii z muzyką chóralną Pawła Łukaszewskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów.

Musica Sacra, program festiwalu w katedrze

  • 27 kwietnia 2025, godz. 18:00
    Inauguracja Liturgiczna 

Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA
Paweł Łukaszewski – dyrygent
Kantorzy Gregorian Priests
Łukasz Farcinkiewicz – organy małe
Paweł Głowiński – organy wielkie

  • 28 kwietnia 2025, godz. 20:00
    Inviolata

Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA
Łukasz Farcinkiewicz – organy małe
Rafał Wróblewski – dyrygent
Paweł Łukaszewski – dyrygent
Wojciech Lubertowicz – werbel
Paweł Głowiński – organy wielkie

  • 1 maja 2025, godz. 20:00
    Mysterium de Montserrat, Paweł Głowiński

Chór Kameralny UAM w Poznaniu
Joanna Piech-Sławecka – śpiew
Kwartet BeFour
Marta Maślanka – cymbały
Wojciech Lubertowicz – duduk, bębny obręczowe, bęben sznurowy, dzwonki, ney perski, tombak, darbuka
Mateusz Szemraj – saz (baglama), rubab
Krzysztof Szydzisz – dyrygent

  • 4 maja 2025, godz. 20:00
    The Adoration, koncert finałowy

Chór Filharmonii Narodowej
Paweł Gusnar – saksofon
Bartosz Michałowski – dyrygent

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Barbara Domańska
Barbara Domańska
Politolog i urbanista, ekspertka w dziedzinie planowania przestrzennego, budżetu obywatelskiego i inicjatywy lokalnej. Wieloletni pracownik samorządowy, radna dzielnicy Praga-Północ ze stowarzyszenia Kocham Pragę.
Reklama

Wiadomości

Reklama

Podobne wiadomości