sobota, 23 listopada, 2024

Liczenie skrzydlatych mieszkańców

Udostępnij

W ostatni weekend stycznia, w całej Polsce, odbędzie się zimowe liczenie ptaków. Akcję organizuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Wolontariusze pojawią się również na Pradze-Północ.

Zimowe Ptakoliczenie jest coroczną akcją, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.

Jedna z wycieczek odbędzie na Pradze-Północ 24 stycznia (piątek), o godz. 9. Miejsce zbiórki wyznaczono po północnej stronie mostu Gdańskiego, obok budowy pawilonu edukacyjnego na Golędzinowie.

Spacer odbędzie się na odcinku od mostu Gdańskiego w kierunku mostu Grota. – Obejrzymy i policzymy przesiadujące na tym odcinku mewy, kaczki i krukowate; w łęgu i na terenie międzywala poszukamy też zimujących wróblaków. Trasa jest łatwa, ale proszę o uwzględnienie warunków atmosferycznych – będziemy schodzić na wiślane ostrogi, a tam zawsze jest zimniej, niż na brzegu. Czas trwania wycieczki przewidziano na trzy godziny; oczywiście można odłączyć się wcześniej – mówią organizatorzy.

Jest oczywiste, że wyniki nie powiedzą dokładnie, ile ptaków żyje zimą w Polsce, ale dzięki zbieranym co roku danym możemy śledzić potencjalne zmiany i sprawdzać, czy pokrywają się one z wynikami ściśle naukowych opracowań wykonywanych przez profesjonalnych ornitologów.

– W ramach Zimowego Ptakoliczenia pragniemy skupić się na tych gatunkach, które zimą można spotkać najbliżej człowieka – tłumaczą organizatorzy. – Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne