czwartek, 26 grudnia, 2024
WiadomościUczniowie z praskiego liceum dla niepełnosprawnych

Uczniowie z praskiego liceum dla niepełnosprawnych

Udostępnij

Uczniowie z liceum im. Ruy Barbosy przy ul. Burdzińskiego postanowili zrealizować ważny społecznie projekt, którego celem jest aktywizacja osób niepełnosprawnych. W ramach projektu odbędą się bezpłatne spotkania w szkole na Pradze-Północ.

– Jesteśmy uczniami L Liceum Ogólnokształcącego im. Ruy Barbosy z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie. Realizujemy projekt społeczny pt. „MOŻLIWOŚCI niepełnosprawności” w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Problem, jaki zauważyliśmy wśród osób z niepełnosprawnością, dotyczy ich aktywizacji zawodowej po ukończeniu szkoły. Osoby z niepełnosprawnościami po wyjściu z liceum, gdzie wszystkie udogodnienia miały zapewnione, rzucane zostają na niezwykle głęboką i niespokojną wodę – rynek pracy. Bardzo często nie wiedzą czego mogą się uchwycić i szybko rezygnują z walki, tracąc przy tym swój potencjał – piszą organizatorzy akcji w liście do naszej redakcji.

Chcą zmienić podejście osób niepełnosprawnych

– Niektórzy myślą, że osoba z niepełnosprawnością stanowi w pracy większy ciężar niż pożytek; osoba, która cały czas siedzi w miejscu… do którego niepełnosprawność bynajmniej się nie ogranicza, a sporty może jedynie oglądać w telewizji; osoba, która tak naprawdę nie ma już niczego w życiu do zrobienia. Z zaskoczeniem i niejakim zawodem zauważyliśmy, że nawet niektóre z osób niepełnosprawnych tak sądzą. Chcemy to zmienić! – deklarują uczniowie.

Z pomocą przychodzi projekt pt. „MOŻLIWOŚCI niePEŁNOsprawności”, którego hasło brzmi „Poznaj swoje możliwości”. Celem projektu jest ukazanie nie w pełni sprawnym osobom swoich możliwości i zmotywowanie ich do działania. W ramach projektu zorganizowane zostaną trzy bezpłatne spotkania, na których zaproszone osoby niepełnosprawne, bądź powiązane z takimi, postarają się przekazać młodzieży swoją wiedzę. Wśród zaproszonych przez licealistów gości są m.in. Mirosława Gajewska – wykładowczyni matematyki na SGH (osoba niepełnosprawna), inż. Krzysztof Łoń – pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych, dr Robert Manowski – rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, st. kpr. Tomasz Rożniatowski – weteran wojenny, Radek Łukasiewicz i Tomasz Bidus – niepełnosprawni rugbiści.

Spotkania odbędą się 9 i 17 marca br. w liceum im. Ruy Barbosy przy ul. Burdzińskiego 4.

Projekt wspiera: Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie; L LO im. Ruy Barbosy z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie; Fundacja Integracja; Radio Praga; Stowarzyszenie Praskie Patrz Sercem; Gazeta Mieszkaniec; Luka&Maro.

Więcej informacji na fanpagu projektu – fb.com/mznps.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Reklama

Wiadomości

Reklama

Podobne wiadomości